Dzisiaj jest: 7 maj 2021
Imieniny obchodzą: Ludmiła, Gizela, Benedykt

Sala Doświadczeń Świata w ZSS w Czeladzi

Starosta Będziński Sebastian Szaleniec wraz z Wicestarostą Dariuszem Waluszczykiem i Przewodniczącym Rady Powiatu Janem Powałką udali się z wizytą do Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi aby zobaczyć nowo otwartą, nowoczesną salę sensoryczną.

- Uczniowie ze specjalnymi potrzebami wymagają wyspecjalizowanej opieki i dostosowanej do ich potrzeb ścieżki nauczania. Aby rozwijać ich zmysły i pomóc w nauce postrzegania i odbierania bodźców, w czeladzkiej szkole powstała tzw. Sala Doświadczeń Świata. Wydzielone pomieszczenie terapeutyczne wyposażone zostało w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów – informuje Sebastian Szaleniec Starosta Będziński.

Niepełnosprawni uczniowie szkoły wykazują dużą potrzebę wspierania zmysłów. Ich rozwój, motoryka duża i mała, koncentracja, koordynacja, zachowania społeczne - to podwaliny dające szanse na lepsze funkcjonowania dzieci na dalszych etapach życiowych. W nowo powstałej Sali Doświadczeń Świata poznawanie odbywa się poprzez zmysły, dzięki czemu do układu nerwowego dostarczane są informacje pozytywnie wpływające na pamięć, koncentrację, naukę, a przede wszystkim na chęć podejmowania aktywności i działań. Zajęcia w Sali skierowane są do uczniów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami, w tym dla uczniów z upośledzeniem umysłowym, niepełnosprawnością ruchową, również z afazją, autyzmem, zespołem Aspergera.

Wśród celów przeprowadzanych w Sali zajęć wymienić można: oswojenie z bodźcami, likwidacja zaburzeń sensorycznych, osiąganie stanu relaksacji, motywowanie do podejmowania aktywności, rozwijanie spostrzegawczości, uwagi i pamięci sensorycznej, gromadzenie nowych doświadczeń i rozwijanie zdolności spostrzegania, rozwój aktywności ruchowej, poprawa precyzyjności ruchowej, poprawa orientacji w schemacie własnego ciała czy normalizowanie napięcia mięśniowego.

Realizacja zadania była możliwa dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środkom własnym Powiatu Będzińskiego w ramach projektu „Wielozmysłowe poznawania świata w Zespole Szkół Specjalnych w Czeladzi”. Koszt utworzenia Sali to kwota 64.000 złotych. Pomieszczenie otrzymało Certyfikat Wzorcowej Sali Doświadczeń Świata wydany przez Polskie Centrum Snoezelen oraz ISNA-MSE Polska. Nauczyciele ZSS zostali już przeszkoleni i uzyskali upoważnienia do prowadzenia zajęć Snoezelan.