Muzeum Zagłębia w Będzinie przygotowało dla mieszkańców wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli zajrzeć w mniej znane zakamarki bożonarodzeniowych obrzędów. 11 grudnia 2025 roku, w czwartek, w klimatycznych wnętrzach Pałacu Mieroszewskich przy ul. Gzichowskiej 15, odbędzie się spotkanie poświęcone dawnym zwyczajom, symbolom i świątecznym rytuałom.

Podczas wydarzenia uczestnicy usłyszą opowieści o tradycjach, które z czasem zniknęły z polskich domów, a także o tych, które wciąż żyją, choć często nie znamy ich pierwotnego znaczenia. W świat etnograficznych ciekawostek i historycznych kontekstów wprowadzą gości etnolog Kornelia Machura oraz historyk dr Sławek Kałuża.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem: 32 267 77 07 wew. 22. Liczba miejsc jest ograniczona — udział może wziąć jedynie 20 osób, dlatego warto zgłosić się jak najszybciej.

To doskonała okazja, by poczuć świąteczny klimat w historycznym otoczeniu i poznać znaczenie bożonarodzeniowych tradycji, które towarzyszą nam od pokoleń. Muzeum serdecznie zaprasza!

od przesilenia do bozego narodzenia bedzin 2025

Źródło: UM Będzin