Pobyt w więzieniu to trudna sytuacja, która zmienia życie skazanego i jego rodziny. Tęsknota za najbliższymi, zmiana warunków życia, samotność – to powoduje przykre konsekwencje. Osoby skazane mają swoje prawa, dzięki którym mogą łatwiej znieść okres pobytu za kratkami. Dopuszczalne są odwiedziny, a także wysyłanie paczek, które zapewniają wsparcie, są namiastką normalnego życia. Jakie paczki mogą otrzymywać więźniowie? W jaki sposób można je dostarczyć?

Paczka do więzienia – rodzaje

Otrzymywanie paczek do wiezienia regulują przepisy Kodeksu Karnego Wykonawczego. Zgodnie z nim wiezień może otrzymać raz na miesiąc jedną paczkę żywnościową. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie produkty mogą być dostarczane skazanym, paczki nie mogą być również wysyłane z domu, a jedynie za pośrednictwem zakładu karnego, poczty polskiej, firm kurierskich lub specjalnych platform np. https://paczkadoaresztu.pl. Takie przepisy mają znacząco zredukować przemyt i przesyłanie produktów, które są zabronione. Skazanym można wysłać dwa rodzaje paczek, tzn. żywnościową i higieniczną. Paczka żywnościowa może zawierać artykuły żywnościowe lub wyroby tytoniowe. Każdy zakład karny może mieć swoje wewnętrzne przepisy, dlatego warto sprawdzić, co nie kwalifikuje się do wysyłki. Do otrzymania paczki potrzebne jest zezwolenie, w niektórych sytuacja paczki mogą być wstrzymane. 

Drugim rodzajem jest paczka higieniczna (paczka techniczna), która zawiera artykuły higieniczne, tj. środki do mycia, szczoteczki do zębów, leki (o ile wyrazi na nie zgodę lekarz), ubrania, obuwie, bielizna i inne potrzebne akcesoria np. okulary, książki itp. Przekazanie skazanemu takiej paczki wymaga zezwolenia dyrektora zakładu karnego. Więźniom można wysłać również wypiskę. To pieniądze, które nie są przekazywane bezpośrednio dla skazanego, a jedynie zapisywane na jego koncie. Wypiska maleje o wydane środki w kantynie więziennej czy sklepiku. Zgodnie z art. 113a § 1 kkw, skazany może co najmniej trzy razy w miesiącu robić zakupy spożywcze, a także kupować inne artykuły dopuszczone do sprzedaży w zakładzie karnym, za środki pieniężne pozostające w depozycie. Obecnie w sieci działają różni dostawcy, którzy zajmują się dostarczaniem paczek. Należy wejść na stronę internetową, wypełnić formularz zamówienia, podać dane adresata, a także opłacić zamówienie. Warto szukać firm, które działają szybko, zapewniają bezpieczne transakcje i szybkie dostawy. Najczęściej okres realizacji paczki do więzienia to ok. 4-5 dni. Zamówienie na paczkę żywnościową może złożyć sam skazany lub jego najbliżsi. Więźniowie mogą korzystać także z widzeń. Więcej na ten  temat można przeczytać na stronie https://widzenia.pl.

Paczki do więzienia – wymogi

Jak już wspomniano, skazany może otrzymać raz w miesiącu paczkę żywnościową i paczkę higieniczną. Zgodnie z przepisami, są ograniczenia, dotyczące wagi i rozmiarów paczki. Paczka żywnościowa nie może być cięższa niż 6 kg, napoje nie mogą przekraczać 9 litrów. Dopuszczalne maksymalne wymiary to: szerokość do 45 cm, długość do 70 cm i wysokość do 27 cm. Należy pamiętać, że wiezień musi otrzymać pozwolenie na otrzymywanie paczki. Paczka powinna być zapakowana w opakowanie kartonowe, ważne, aby były na niej umieszczone dane adresata, nadawcy, a także zgoda na paczkę i spis przedmiotów, które znajdują się w pudełku. Skazany otrzymuje paczkę po złożeniu zamówienia oraz raz po pokryciu kosztów przygotowania paczki. Przed przekazaniem wszystkie paczki są sprawdzane, zarówno opakowanie, jak i zawartość, a w przypadku, gdy zawierają niedozwolone rzeczy, niszczone lub odsyłane.

Paczki żywnościowe i paczki higieniczno-odzieżowe są dużą pomocą dla przebywających w zakładach karnych i więzieniach osób. Dzięki nim skazani mogą zjeść swoje ulubione pokarmy, zamówić potrzebne ubrania czy inne akcesoria. Zamawiając paczki, warto korzystać ze sprawdzonych stron, które są bezpieczne, paczki dostarczone są zgodnie z wymogami.