Kolorowe Jeziorka koło Bibieli to miejsce jeszcze niezbyt rozpromowane przez turystyczne przewodniki, ale zdecydowanie godne naszej uwagi. Jak powstały, jak do nich dojechać i czym mogą nas zachwycić? Poszukajmy odpowiedzi!
Jak powstały Jeziorka koło Bibieli?
Aby zrozumieć, jak to się stało, że w mało turystycznym miejscu, możemy natknąć się na tak intrygującą atrakcję, musimy przenieść się do roku 1889. Wtedy właśnie uruchomiono kopalnię rud żelaza, która u schyłku XIX wieku była jedną z czterech najbardziej wydajnych kopalń w Europie. Obiekt usytuowano w środku lasu, dlatego też konieczne było wybudowanie kolei wąskotorowej łączącej kopalnię z Miasteczkiem Śląskim.
Nadszedł rok 1917, nieszczęśliwy dla samej kopalni i dla jej pracowników. 17 czerwca rano natrafiono na duży napływ wody wyrywającej ściany i stropy. W ciągu zaledwie dwóch godzin wszystko (w tym maszyny) zostało zalane. Na szczęście nie ucierpiał żaden człowiek, ale około 700 osób zostało bez pracy.
Choć podejmowano próby osuszenia kopalni, nigdy nie udało się tego zrobić. W ten dosyć nietypowy sposób na miejscu dawnych zabudowań powstały kolorowe jeziorka nazywane Pasiekami. To właśnie rudom żelaza woda zawdzięcza swoje niesamowite barwy.

Trasa do Kolorowych Jeziorek
Trzeba uczciwie zaznaczyć na samym początku, że Kolorowo Jeziorka koło Bibieli są miejscem mało komercyjnym i dosyć dzikim. Dla rodzin z dziećmi, rowerzystów czy osób szukających ciszy będzie to na pewno atut i równocześnie atrakcyjny cel podróży.
Niestety, żeby tutaj dotrzeć, musimy trochę się nakombinować. Pasieki znajdują się na zachód od Bibieli między ulicami Szyndros i Stuletnia Droga. Samo odnalezienie pozostałości po kopalni każdy musi wziąć w swoje ręce.
Wybierając się w to miejsce samochodem, najlepiej zostawić pojazd w okolicy Bibieli i ostatnie dwa kilometry trasy przejść piechotą lub dojechać rowerem. Infrastruktura dla fanów dwóch kółek jest dosyć dobrze przygotowana – do jeziorek prowadzą pomarańczowe znaki trasy rowerowej, biegnącej od Jeziora Nakło Chechło i Żyglin do dawnej Kopalni. Ścieżka ma aż 13 kilometrów długości, ale można też wybrać jej krótszy odcinek. Inna ciekawa trasa rowerowa biegnie od Miasteczka Śląskiego do Kopalni. Początek znajduje się na ulicy Szyndros, skąd szlak nazwany „Leśno Rajza” (po polsku: leśna podróż) przechodzi duktem leśnym do znanej nam już kopalni.
Pamiętajmy, żeby nie wybierać się nad Jeziorka motorem, quadem czy samochodem, ponieważ teren lasu jest podmokły. Miejscami można nawet utknąć w bagnie. Nawet jeśli udałoby nam się uniknąć takiego losu, leśnicy mogliby grzecznie nas poprosić o powrót na wyznaczoną trasę i pokonanie jej piechotą lub rowerem.
Zobacz również: Język, dialekt czy gwara? Czym się posługują Ślązacy? | Zwiedzanie Zamku w Będzinie
Co warto zwiedzić?
Wiemy już jak dojechać w to niezwykłe miejsce, teraz skupmy się na tym, jakie widoki nas tutaj czekają. Ponieważ kopalnia nie została zalana całkowicie, wciąż możemy się natknąć na ruiny dawnych zabudowań, takich jak łaźnie czy biura.
Tym jednak, co przyciąga turystów, są oczywiście kolorowe jeziorka. Jedno z nich, to najmniejsze, ma intensywną zieloną barwę. Nad jego brzegiem postawiono ławki, na których można usiąść i odetchnąć oraz nacieszyć oczy niespotykanym raczej w przyrodzie widokiem.
Mamy w tym miejscu możliwość rozkoszowania się ciszą i zorganizowania pikniku dla przyjaciół czy rodziny. Otoczenie lasu sprawia, że powietrze jest czyste i świeże, a my możemy odpocząć od miejskiego zgiełku i codziennych stresów.
Niektórzy uważają, że brak infrastruktury komercyjnej jest pewną wadą, co trzeba wziąć pod uwagę, jeśli mamy zamiar podróżować z wózkiem albo z osobą niepełnosprawną. Oddalony jakieś dwa kilometry parking jest bezpłatny, podobnie jak cały teren zalanej kopalni.
Atrakcje w okolicy
Kolorowe Jeziorka mogą być ciekawą jednodniową atrakcją. Jeżeli jednak chcemy przedłużyć swój pobyt w tej okolicy,
możemy rozważyć zwiedzanie innych ciekawych miejsc. Szczególnie polecane są:
- Zalew Zielona w Kaletach (dwa malownicze stawy oddzielone groblą spacerową),
- stawy Gierzyna (także ukryte w lesie),
- Zalew Nakło Chechło, o którym już nieco wspomnieliśmy wyżej,
- Zabytkowa Kopalnia Srebra,
- Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.
To właśnie w Tarnowskich Górach warto też szukać noclegu z uwagi na bliskość miasta względem kopalni Bibieli.
Podobne tematy
Nikiszowiec – na Szlaku Zabytków Techniki
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to dla wielu turystów nie lada gratka. Przemysłowa historia tego terenu może zaskoczyć niezwykłym klimatem...
Brama Cukermana w Będzinie – śladami będzińskich Żydów
Brama Cukermana to dom modlitwy z naściennymi żydowskimi freskami. Obiekt ten wciąż wzbudza wiele emocji, ponieważ wiąże się z tragiczną...
Góra Św Doroty „Dorotka” – jaką historię skrywa?
Góra św. Doroty jest charakterystycznym wzniesieniem w Będzinie, które miejscowi mieszkańcy chętnie wybierają na cel swoich spacerów. Co wiemy o...
Góra Siewierska – ciekawa atrakcja dla dzieci i nie tylko.
Atrakcją dla dzieci, z którą warto się zapoznać, jest niewątpliwie Góra Siewierska. Co możemy zobaczyć z jej wierzchołka, jak tu...
Co warto zobaczyć na Śląsku? Poznaj 10 najchętniej odwiedzanych miejsc!
Górny Śląsk oraz liczne jego atrakcje są coraz chętniej wybierane przez turystów. Szukają oni tutaj nowych wrażeń, unikając jednocześnie tłumów,...
Elektrownia Łagisza w Będzinie i inne atrakcje dla fanów Urbexu
Będzin słynie z rozmaitych zabytków i atrakcji, które co roku przyciągają wielu turystów. Jednym z ciekawszych obiektów w mieście jest...