Górny Śląsk to jedno z najbogatszych województw w całej Polsce. Można się więc spodziewać, że i zarobki będą tutaj nie najgorsze. Porównajmy, jakie stanowiska są najlepiej i najsłabiej opłacane i mieszkańcy której miejscowości mają średnio najwyższe zarobki. 

Najlepiej zarabiające branże na Śląsku

Na początek skupimy się na branżach, które według Urzędu Statystycznego w Katowicach były najlepiej opłacane w roku 2021. Informacje na ich temat zostały opublikowane pod koniec zeszłego roku i możemy przyjąć, że są one najbardziej aktualne z dostępnych nam wyliczeń. 

Trzeba przyznać, że nie ma tu zaskoczeń i lista przedstawia się następująco:

 1. Informacja i komunikacja. Pod tą nazwą kryją się również firmy zajmujące się systemami informatycznymi. Średnie zarobki w branży to 8743,49 zł brutto.
 2. Górnictwo i wydobywanie. Pracownicy kopalni zarabiają średnio 8508,12 zł brutto.
 3. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. Tu średnie wynagrodzenie wynosi 7337,15 zł brutto.
 4. Kolejne miejsce zajmują pracownicy naukowi i techniczni, którzy mogą liczyć średnio na 6675 zł brutto wypłaty.
 5. Dalej mamy budownictwo z pensją 6143,58 zł brutto.
 6. Handel (5389,21 zł brutto).
 7. Czołową siódemkę zamyka branża transportu i gospodarki magazynowej, gdzie średnie zarobki obliczono na 5126,87 zł brutto. 

Możemy jednocześnie przyjąć, że większość osób podejmujących zatrudnienie stara się o rozwój i objęcie lepiej płatnych stanowisk. Być może właśnie dlatego, średnia pensja na Śląsku wynosi 6031,54 zł, czyli więcej niż średnia krajowa!

najlepiej zarabiajacy na slasku

Kto zarabia najmniej?

W niektórych jednak sektorach gospodarki wciąż trudno o zarobki ponad płacę minimalną. Sytuacja taka ma miejsce na przykład w branży gastronomicznej, gdzie średnia pensja proponowana przez pracodawców wynosi 3793,83 zł brutto.

Nieco lepiej (3884,04 zł brutto) wypadają stanowiska w dziale administracji i działalności wspierającej. Na szczęście także te branże ciągle się rozwijają, co przekłada się na wzrost wynagrodzeń. W handlu przeciętne wynagrodzenie w ostatnim roku wzrosło aż o 12,1%, a w zakwaterowaniu i gastronomi o 11,6%. 

Oby podwyżki płac były współmierne do rosnących kosztów życia. Czy będzie tak faktycznie, zobaczymy zapewne w zestawieniu opublikowanym pod koniec tego roku. 

Polecamy: Wycinanie drzew w Piasecznie – bezpiecznie i przyjaźnie dla środowiska

Które branże rozwijają się najlepiej?

W temacie najwyższych zarobków na Śląsku warto wspomnieć o branżach, które w kolejnych miesiącach będą miały najwięcej pracy, a co za tym idzie, mogą liczyć na największy dochód. 

Nie tak dawno, bo kilka lat temu kilka śląskich firm otrzymały nagrodę Diamentów Forbsa, które przyznawane są najszybciej rozwijającym się firmom. Czy były to te z czołówki najlepiej opłacanych? Otóż nie! Pierwsze miejsce zajęła spółka zajmująca się dystrybucją i produkcją odzieży sportowej, a kolejne przedsiębiorstwa m.in. budowlane

Jak wniosek możemy z tego wyciągnąć? Jednym z nich może być zrozumienie, że choć niektóre branże faktycznie proponują najwyższe zarobki, ich rozwój nie jest już tak imponująco dynamiczny. Przedsiębiorcy, którzy wstrzelili się w rynek pomysłem i jakością produktów lub usług również mogą liczyć na wysokie dochody i stać się znaczącymi firmami w skali całego kraju. 

najwyzsze-zarobki-slask

Śląskie miasta w czołówce najlepiej zarabiających

Najnowsze dane dotyczące najlepiej zarabiających polskich miast pochodzą również z 2021 roku, ale tym razem z Głównego Urzędu Statystycznego. Co ciekawe, informacje uzyskane w tym roku wskazują, że w ścisłej czołówce śląskich miejscowości znajdują się:

 • Jastrzębie-Zdrój,
 • Katowice,
 • Gliwice,
 • Bielsko-Biała,
 • Sosnowiec,
 • Dąbrowa Górnicza,
 • Tychy,
 • Częstochowa,
 • Bytom,
 • Chorzów.

Dla wszystkich największym zaskoczeniem było i jest najbogatsze miasto w 2021 roku – Jastrzębie-Zdrój. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na wysokość średnich zarobków (które obliczono na kwotę 8377 zł brutto) wpływ miały zapewne pensje pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na dole stawki uplasował się powiat kłobucki z przeciętnym wynagrodzeniem 4087,42 zł brutto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *