W kwietniu 2021 roku stopa bezrobocia w Sosnowcu wynosiła 7,1%, a więc była wyższa niż w reszcie województwa oraz na tle całego kraju. Aktywnie poszukujący pracy nie muszą się jednak martwić – wciąż czeka na nich sporo wolnych stanowisk. W jakich zawodach zatrudnienie znaleźć najłatwiej?
W tym artykule:
ToggleGdzie szukać pracy w Sosnowcu?
Poszukiwanie pracy często nazywa się zajęciem na cały etat. Faktycznie, czas zajmuje zarówno wyszukiwanie ogłoszeń, jak i stworzenie sensownego CV oraz chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne.
Z pomocą jak zwykle przychodzi nam Internet. Na jednym z ważniejszych portali, GoWork.pl, możemy znaleźć nie tylko dużą ilość ofert pracy w Sosnowcu, ale też możliwość zawężenia swoich poszukiwań do konkretnej branży czy umiejętności, co z pewnością sprawi, że nasze działanie będzie bardziej celowe i efektywne: zobacz na GoWork.pl.
Dobrym wyjściem jest też odwiedzenie stron firm, w których widzielibyśmy się jako pracownicy. Najczęściej mają one zakładki zatytułowane „kariera”, w których oprócz wymagań i opisu stanowiska można znaleźć też najświeższe propozycje zatrudnienia.
Moc Internetu możemy wykorzystać na jeszcze jeden sposób: poprzez przeszukanie popularnych serwisów społecznościowych. Czasem interesującą propozycję znajdziemy, logując się do tematycznej grupy na Facebooku, a innym razem to nas znajdzie pracodawca dzięki dopracowanemu profilowi na Linkedin.
Poszukiwani fachowcy
Przeglądając najświeższe oferty pracy w Sosnowcu, możemy podzielić je według trzech umownych grup docelowych:
- dla osób z kwalifikacjami i doświadczeniem,
- dla osób bez umiejętności i stażu pracy,
- dla osób posiadających wyższe wykształcenie.
Na początek zajmijmy się kandydatami, którzy już jakiś czas są na rynku pracy, przez co nabyli cennych kompetencji miękkich i umiejętności technicznych. Wśród jakich ofert mogą oni wybierać? Pracę z pewnością znajdą murarze, stolarze, spawacze, zbrojarze i betoniarze, mechanicy, tokarze, konserwatorzy, elektrycy i elektronicy, księgowe, operatorzy maszyn i wózków widłowych, kierowcy kategorii C, pracownicy budowlani, programiści i inni specjaliści z branży IT.
Rozpocząć swoją karierę zawodową w powyższych zawodach można nierzadko już po kilkumiesięcznym kursie, a miesięczne wynagrodzenie oscyluje w okolicach średniej krajowej lub wyżej. Jeśli więc mamy aktualnie problemy ze znalezieniem dobrze płatnego zajęcia, warto rozważyć naukę w kierunku którejś z wymienionych specjalizacji.
- Technik ortopeda – czym się zajmuje i gdzie może szukać pracy?
- Praca na lotnisku – jakie zawody masz do wyboru?
- Operator koparki – wymagania, zadania, zarobki
- Jak przygotować się skutecznie do rozmowy kwalifikacyjnej? Przykładowe pytania
Oferty dla osób bez wykształcenia
Na rynku pracy co roku pojawiają się osoby, które dopiero ukończyły szkołę średnią lub te, które próbują swoich sił na nowo, np. po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. One również powinny zacząć od prześledzenia, jakie zawody są teraz deficytowe. Jeśli jednak zależy im na natychmiastowym zarobku i znalezieniu zajęcia, w którym szkolenie stanowiskowe nie jest zbyt duże, podobnie jak wymagania dla kandydata, mogą się rozglądać za ofertami na:
- magazyniera,
- pracownika gospodarczego,
- pomocnika cieśli, murarza, budowlańca itp.,
- pracownika produkcji,
- kuriera,
- ochroniarza,
- pracownika obsługi klienta,
- kasjera-sprzedawcy,
- merchandisera,
- pracownika sortowni paczek,
- pracownika utrzymania czystości,
- pracownik baru szybkiej obsługi (typu McDonald’s lub KFC).
Gdzie szukać pracy z wykształceniem kierunkowym?
W Sosnowcu jest też spore grono osób, które ukończyły studia i mają nadzieję na znalezienie pracy zgodnej ze swoją specjalizacją. Miały one do tej pory dwa wyjścia. Jednym z nich było celowanie przed rozpoczęciem nauki w zawód, w którym o pracę nietrudno. Mowa tu na przykład o lekarzach, pielęgniarkach i położnych, psychologach i psychoterapeutach czy nauczycielach. Drugim było wybranie kierunku najbardziej zbliżonego do swoich zainteresowań. Jaką drogę otwiera przed ostatnią grupą miejscowy rynek pracy?
Gdybyśmy skupili się na najświeższych ofertach, zauważylibyśmy powtarzające się ogłoszenia dotyczące takich specjalizacji, jak:
- inżynier sprzedaży,
- koordynator ds. zakupów,
- specjalista ds. floty samochodowej,
- inżynier jakości,
- krajowy kierownik działu sprzedaży,
- kierownik działu spedycji,
- specjalista ds. marketingu i wdrożeń.
W większości ogłoszeń wśród wymagań wymieniono wykształcenie wyższe, jednak nie było tam nacisku na konkretny kierunek. Zwykle istotne jest jedynie to, by profil wykształcenia kandydata w jakiś sposób wiązał się z branżą. Zatem możemy stwierdzić, że na osoby, które ukończyły studia, czeka w Sosnowcu sporo stanowisk, pozwalających im się rozwijać i zapewniających bezpieczeństwo finansowe.
Podobne tematy
Technik ortopeda – czym się zajmuje i gdzie może szukać pracy?
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych specjalistów w obszarze sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, zawód technika ortopedy staje się coraz...
Praca na lotnisku – jakie zawody masz do wyboru?
Lotnisko to miejsce, które pulsuje życiem przez całą dobę. To także miejsce, gdzie można znaleźć wiele różnych zawodów, od tych...
Operator koparki – wymagania, zadania, zarobki
W dzisiejszych czasach branża budowlana i infrastrukturalna jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. W jej centrum znajdują się liczne maszyny...
Jak przygotować się skutecznie do rozmowy kwalifikacyjnej? Przykładowe pytania
Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowy etap procesu rekrutacyjnego, który może zdecydować o naszym sukcesie w zdobyciu wymarzonej pracy. Aby przygotować się...
Mobbing w pracy: kara i odszkodowanie
Choć o mobbingu powiedziano już chyba wszystko, zjawisko to cały czas jest obecne w naszym społeczeństwie. “Szczęście w nieszczęściu” jest...
Kominiarz – jak nim zostać i ile zarabia?
4 maja jest szczególnym dniem dla wszystkich kominiarzy, obchodzą bowiem wtedy Dzień Kominiarza. Pamiętamy o tym, ponieważ zawód ten cieszy...