4 maja jest szczególnym dniem dla wszystkich kominiarzy, obchodzą bowiem wtedy Dzień Kominiarza. Pamiętamy o tym, ponieważ zawód ten cieszy się powszechną sympatią i szacunkiem społeczeństwa. Nic dziwnego, że niektórzy zastanawiają się, jak podjąć pracę w tej branży. Spróbujmy się tego dowiedzieć!

Czym zajmuje się kominiarz?

Głównym zadaniem kominiarza jest opieka nad kominem w sposób kompleksowy. Do jego obowiązków należy:

 • Czyszczenie kominów, udrażnianie przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych;
 • Opiniowanie przewodów kominowych potrzebne do odbioru budynków i podłączenia urządzeń gazowych;
 • Okresowa kontrola stanu technicznego komina;
 • Czyszczenie pieców kaflowych, kuchennych i kotłów;
 • Montaż i wymiana wkładów kominów ceramicznych i stalowych;
 • Frezowanie kominów (co oznacza poszerzanie średnicy kominów);
 • Specjalistyczne sprzątanie budynków i innych obiektów;
 • Uszczelnianie kominów.

Mamy z pewnością świadomość, że praca kominiarza wymaga wysiłków przez cały rok. Przegląd kominiarski powinien być bowiem przeprowadzany regularnie i to zarówno w domkach jednorodzinnych i blokach, jak i dużych zakładach pracy. Dotyczy to także większych i mniejszych obiektów przemysłowych. 

W branży kominiarskiej coraz chętniej wykorzystuje się też nowinki techniczne, dlatego pracownicy danego zakładu muszą być gotowi do nauki i obsługi sprzętu oraz regularnego udziału w szkoleniach.

Ile zarabia kominiarz?

Równie ważną kwestią, która interesuje tych, którzy chcą obrać zawód kominiarza są przykładowe zarobki. Czy średnia pensja pozwoli na prowadzenie godnego życia?

Podobnie, jak ma to miejsce w wielu innych zawodach, wiele zależy od stażu pracy, doświadczenia i umiejętności. W dużych miastach kominiarze zarabiający 3500 do 4500 złotych netto miesięcznie stanowią przeważającą większość. Najwięcej zarabiają kominiarze w województwie mazowieckim, zwłaszcza ci, którzy nie boją się przyjmować dodatkowych zleceń.

Niestety, w przypadku kominiarzy pracujących w mniejszych miejscowościach, pensja zbliżona jest już bardziej do tej najniższej krajowej. Istnieją jednak perspektywy na wyższą pensję – ci bardziej ambitni kominiarze powinni pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej. Wynagrodzenie w takim wypadku będzie zależeć od mocy przerobowych i ilości zleceń, ile dany specjalista będzie mógł przyjąć w ciągu miesiąca. Przy odrobinie pracowitości i szczęścia dobrze prowadzący działalność gospodarczą będą mogli zatrudniać innych pracowników.

Dobrze wykonywane usługi kominiarskie pozwalają na szybkie zdobycie stałych klientów, co znacznie ułatwia prowadzenie firmy. Korzystający regularnie z usług kominiarza muszą być przygotowani na:

 • od 115 do 135 zł za komin w przypadku czyszczenia przewodów i ich kontroli,
 • od 230 do 270 zł za komin w przypadku kompleksowych usług.

Jak zostać kominiarzem?

Aby zdobyć zawód kominiarza, należy ukończyć odpowiednią szkołę zawodową lub właściwy kurs oraz zdać egzamin na mistrza kominiarstwa. Są trzy stopnie zawodowe kominiarzy:

 • Pomocnik kominiarski (uczeń): zdobywa kwalifikacje i pracuje pod okiem mistrza. Może inwentaryzować oraz sporządzać szkice, jednak samodzielnie nie wykonuje żadnych prac;
 • Czeladnik kominiarski: przeprowadza przegląd kominiarski, sprawdza drożność przewodów, czyści kominy i wydaje polecenia pomocnikowi. Nie ma kompetencji jednak do pisania opinii i sporządzania ekspertyz;
 • Dyplomowany mistrz kominiarski: posiada już wszystkie dostępne uprawnienia kominiarskie.

Polecamy: Brama Cukermana w Będzinie | Czy w Będzinie i okolicach jest praca?

Jak zdobyć uprawnienia kominiarskie?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy zajrzeć do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 2 grudnia 2011. Wynika z niego, że zawód kominiarza można zdobyć w Zasadniczej Szkole Zawodowej bądź na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Przyszły kominiarz pracuje zawsze pod okiem mistrza, doskonaląc swoje umiejętności praktyczne.

Najważniejszy jest jednak sam egzamin, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna polega na wypełnieniu testu, a praktyczna odbywa się w formie rozmowy m.in. na temat zasad ochrony środowiska, przepisów prawa pracy, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy czy też zagadnień z zakresu rachunkowości. Zdarzają się również pytania o sposób prowadzenia dokumentacji własnej działalności gospodarczej.

Inne wymagania do zawodu kominiarza

Ponieważ kominiarz dba o elementy budynku znajdujące się na dużych wysokościach, powinien on odznaczać się dobrym stanem zdrowia i kondycją fizyczną. Dyskwalifikuje go natomiast lęk wysokości.

Inne kompetencje miękkie, które się przydadzą w zawodzie kominiarza, to np.:

 • cierpliwość,
 • skrupulatność,
 • rzetelność,
 • poczucie misji społecznej,
 • chęć ciągłej nauki i aktualizacji swojej wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *