Będzin jest historyczną stolicą regionu Zagłębia Dąbrowskiego i jednym z najstarszych miast w województwie śląskim. Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji turystycznych, m.in. Zamek Królewski. A jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Sprawdziliśmy, jak żyje się mieszkańcom Będzina i okolic oraz czy warto tu zamieszkać. Szczegóły w artykule. 

praca w będzinie
Będzin, widok z wieży Zamku Będzińskiego; źródło: YouTube

Rynek pracy w Będzinie – charakterystyka

Będzin to miasto liczące 55542 mieszkańców, z czego 52,7% stanowią kobiety, a 47,3% mężczyźni. Na 1000 osób pracuje tutaj 200 mieszkańców. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Będzinie wynosi 4643,65 zł, co odpowiada 84,1% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce. Najwięcej mieszkańców Będzina pracuje w:

  • przemyśle i budownictwie (31,4%);
  • sektorze usługowym (26,6%);
  • rolnictwie (11,4%);

Najmniej mieszkańców pracuje w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości). Jest to zaledwie 0,9% będzinian. 

Zawody deficytowe w Będzinie

W Będzinie praca czeka na naprawdę wielu specjalistów. Należą do nich między innymi:

  • nauczyciele praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych,
  • kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
  • lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych,
  • pracownicy fizyczni i budowlani (np. stolarze, dekarze, magazynierzy),
  • mechanicy samochodowi i monterzy maszyn.

Oprócz zawodów wyżej wymienionych, w Będzinie łatwo o zatrudnienie na stanowiskach, takich jak: samodzielna księgowa, pomoc kuchenna, ogrodnik i spawacz.

Praca zdalna w Będzinie i nie tylko

Mieszkając w Będzinie, można pracować nie tylko stacjonarnie, ale także zdalnie i to niekoniecznie dla będzińskiego pracodawcy. Home office stało się tu w ostatnim czasie bardzo popularne. Wielu będzinian szuka na przykład pracy w Warszawie, którą można wykonywać w domowym zaciszu. W trybie zdalnym pracują najczęściej copywriterzy, specjaliści ds. marketingu, księgowe, lektorzy i nauczyciele języków obcych oraz informatycy i pracownicy branży IT. Co więcej, w ofertach można przebierać, bo jest ich naprawdę dużo – na przykład tutaj.

Najwięksi pracodawcy w Będzinie

Będzin jest ważnym ośrodkiem przemysłowym we wschodniej części Górnego Śląska. Do najważniejszych sektorów należą: hutnictwo metali nieżelaznych, przemysł energetyczny, spożywczy i materiałów budowlanych. W związku z tym, największymi pracodawcami w mieście są:

  • TAURON Wytwarzanie Elektrownia Łagisza,
  • Elektrociepłownia Będzin S.A.,
  • TAURON Dystrybucja. Będziński Zakład Elektroenergetyczny S.A.,
  • Fabryka Przewodów Energetycznych S.A.

Będzin: położenie geograficzne

Tama w Będzinie; źródło: YouTube

Będzin leży w Zagłębiu Dąbrowskim na Wyżynie Śląskiej nad Czarną Przemszą i Brynicą. Graniczy – między innymi – z Sosnowcem i Dąbrową Górniczą, a od Katowic jest oddalony zaledwie o 12 km. Inne pobliskie miejscowości to Czeladź, Wojkowice, Sławków i Siewierz. Stosunkowo blisko znajdują się także Mysłowice, Chorzów i Bytom. 

Poza tym Będzin posiada bardzo dobre połączenie drogowe z resztą kraju. Leży bowiem na skrzyżowaniu dwóch tras szybkiego ruchu: drogi krajowej nr 94 biegnącej ze Zgorzelca do Korczowej oraz drogi krajowej nr 86 biegnącej z Podwarpia do Tychów, która 11 km dalej łączy się z drogą ekspresową S1. Przez miasto przebiega także droga wojewódzka nr 910.

Atrakcje turystyczne w Będzinie

Na terenie Będzina znajduje się ponad 80 zabytkowych obiektów. Zamek Królewski, Elektrownia Łagisza, Pałac Mieroszewski – to tylko kilka z wielu atrakcji, które musi zobaczyć każdy turysta odwiedzający Będzin. Miasto wyróżnia się także niepowtarzalnym krajobrazem. Znajdują się tu bowiem rozległe lasy, parki i łąki. 

Na szczególną uwagę zasługuje m.in. Góra Św. Doroty, Las Grodziecki i Park Ciechanowskich – tereny będące domem dla fauny i flory niewystępującej nigdzie indziej. Przez Będzin przechodzą również szlaki piesze, trasy rowerowe oraz ścieżki edukacyjne. Mowa tu np. o Szlaku Husarii Polskiej, Drodze Św. Jakuba (Via Regia) i ścieżce przyrodniczo-leśnej w Lesie Grodzieckim.

Przeczytaj też: Co warto zobaczyć na Śląsku? Top 10 atrakcji | Zamek w Będzinie

Dlaczego warto mieszkać i pracować w Będzinie?

Jest wiele powodów, dla których warto mieszkać i pracować w Będzinie. Do najważniejszych należą:

  • wielość potencjalnych miejsc zatrudnienia – w Będzinie mieści się blisko 15 placówek oświatowych oraz przedsiębiorstwa takie jak np. spółka TAURON czy elektrociepłownia, które otwierają możliwość zatrudnienia dla wielu będzinian;
  • bliskie sąsiedztwo z innymi miastami – w pobliżu Będzina leżą: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Katowice – miasta, które stanowią zarówno “dodatkowy” rynek pracy dla będzinian, jak i miejsca rozrywki;
  • duże zapotrzebowanie na różnych specjalistów – Będzin odnotowuje wiele zawodów deficytowych; oznacza to, że rynek pracy w tym mieście jest raczej rynkiem pracownika, a co za tym idzie – osoby poszukujące pracy mogą liczyć na lepsze warunki zatrudnienia;
  • atrakcyjne wynagrodzenie w wielu branżach – branża IT, e-commerce, finanse to tylko kilka z wielu sektorów, które w Będzinie są najlepiej opłacane;
  • stabilne warunki zatrudnienia – mieszkańcy Będzina są najczęściej zatrudniani na pełny etat w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie; 
  • atrakcyjne położenie geograficzne – Będzin jest niezwykle atrakcyjnym turystycznie punktem na mapie naszego kraju; obfituje w liczne zabytki i pomniki przyrody; zapewnia rozrywkę dla dzieci i dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *