Przez wiele lat na Śląsk przyjeżdżali ludzie z całej Polski, którzy podejmowali się pracy na kopalni, a z czasem osiedlali się tu na dłużej. Dziś nie ma tak dużej migracji, ale województwo wciąż jest postrzegane jako świetnie prosperujący region. Zobaczmy, które branże dzisiaj czekają na swoich pracowników!
W tym artykule:
ToggleCzy praca w kopalni to wciąż najlepsza decyzja?
W wyobrażeniach wielu osób Śląsk nadal pozostaje regionem, w którym w krajobrazie dominują kopalnie i fabryki. Mogą się one jednak bardzo zaskoczyć tym, jak naprawdę wyglądają tutejsze miasta.
Z początkiem lat 2000 zaczęto zamykać nierentowne kopalnie, a ich liczba zmniejszyła się aż o połowę. Transformacja Śląska trwała jednak dalej. W 2019 roku na przykład działały w województwie już tylko 24 kopalnie (początkowo było ich 70), z czego dwie w samych Katowicach.
Od lat Polska jest liderem w produkcji węgla w całej Europie, ale pamiętajmy, że większość krajów stara się odejść od tego surowca. Rynek wciąż się kurczy, dlatego sukcesywnie zmniejsza się też wydobycie. Mimo wszystko w 2021 roku Polska dostarczała na rynek europejski aż 96% węgla, resztę uzupełniały kopalnie czeskie.
Nie wiemy jeszcze dokładnie, jak kryzys energetyczny wpłynie na ten dział gospodarki, ale plan Spółki Restrukturyzacji Kopalń obejmował likwidację kolejnych 14 zakładów do 2023 roku. Gdzie znajdą zatrudnienie pracujący tam górnicy i jakie kierunek powinni obrać młodzi ludzie dopiero planujący swoją karierę? Poniżej znajdziemy kilka podpowiedzi.
Zawody na Śląsku, w których najłatwiej znaleźć pracę
Wcześniej mowa była o transformacji regionu. Warto dodać, że zakłada ona nie tylko likwidację kopalń i zmniejszanie wydobycia, ale też wykorzystanie wielu możliwości, które ma niewątpliwie województwo śląskie. Specjaliści upatrują perpektyw rozwoju w infrastrukturze i potencjale ludzkim.
Branże, które w związku z tym najpilniej będą potrzebowały nowych pracowników, według prognoz Ministerstwa Edukacji i Nauki jest aż 90. Wśród nich możemy znaleźć następujące zawody:
- automatyk,
- betoniarz,
- blacharz,
- dekarz,
- elektromechanik,
- magazynier-logistyk,
- mechanik,
- monter,
- operator maszyn,
- opiekun medyczny,
- niania,
- stolarz,
- technik analityk,
- technik budownictwa (także kolejowego),
- geodeta,
- teleinformatyk,
- złotnik jubiler.
Królują tu zawody techniczne, które możemy wykonywać po szkole zawodowej lub kursie oferowanym m.in. przez Urzędy Pracy. Silną pozycję mają także te, które wiążą się ze studiami wyższymi w bardzo konkretnym kierunku, najczęściej medycznym lub związanym z budownictwem i nowoczesną technologią. Wydaje się więc, że na Śląsku zapotrzebowanie w różnych branżach zapewni pracę ludziom o różnym stopniu doświadczenia i wykształcenia.
Zobacz również: Praca dodatkowa na weekendy Żywiec
Co z przemysłem na Śląsku?
Pamiętajmy jednak, że Śląsk to wciąż region przemysłowy, związany głównie z branżą produkcyjną i oczywiście nowymi technologiami. W ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa już 540 firm, które zatrudniają około 90 tysięcy osób! To lider w zestawieniu wszystkich polski stref ekonomicznych.
Jej działania przekładają się na poprawę sytuacji gospodarczej w całym regionie. Na przykład w 2020 roku, KSSE pozyskała 57 nowych inwestycji, dzięki czemu zatrudnienie znalazło 1,5 tysiąca osób. W pierwszym półroczu 2021 ruszyły natomiast 34 projekty.
Jak to wpłynęło na rynek pracy? Na pewno wzrosło zapotrzebowanie na pracowników fizycznych oraz stanowiska biurowe. Na coraz ciekawsze propozycje mogą liczyć również księgowi, przedstawiciele handlowi, specjaliści obsługi klienta, kierowcy i sprzedawcy.
Jak przedstawia się sytuacja branży IT?
Spora część osób aktywnych zawodowo widzi największe szanse na stabilne zatrudnienie i wysoką pensję w prężnie rozwijającej się branży IT. Czy na Śląsku takie osoby znajdą zatrudnienie? Raport przygotowany przez NextTechnology daje nam ku temu uzasadnioną nadzieję.
Zgodnie z podanymi przez agencję informacjami, województwo śląskie plasuje się na czwartym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o publikowane oferty pracy dla specjalistów IT. Katowice pod tym względem są w tym samym miejscu, co Gdańsk i tylko o 1% niżej niż Poznań. Na Śląsku mieszka też 7% kandydatów do pierwszej pracy w branży. Mają oni spore szanse, by odbyć praktyki lub staż w jednej z katowickich firm.
Podobne tematy
Technik ortopeda – czym się zajmuje i gdzie może szukać pracy?
W obliczu rosnącego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych specjalistów w obszarze sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, zawód technika ortopedy staje się coraz...
Praca na lotnisku – jakie zawody masz do wyboru?
Lotnisko to miejsce, które pulsuje życiem przez całą dobę. To także miejsce, gdzie można znaleźć wiele różnych zawodów, od tych...
Operator koparki – wymagania, zadania, zarobki
W dzisiejszych czasach branża budowlana i infrastrukturalna jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. W jej centrum znajdują się liczne maszyny...
Jak przygotować się skutecznie do rozmowy kwalifikacyjnej? Przykładowe pytania
Rozmowa kwalifikacyjna to kluczowy etap procesu rekrutacyjnego, który może zdecydować o naszym sukcesie w zdobyciu wymarzonej pracy. Aby przygotować się...
Mobbing w pracy: kara i odszkodowanie
Choć o mobbingu powiedziano już chyba wszystko, zjawisko to cały czas jest obecne w naszym społeczeństwie. “Szczęście w nieszczęściu” jest...
Kominiarz – jak nim zostać i ile zarabia?
4 maja jest szczególnym dniem dla wszystkich kominiarzy, obchodzą bowiem wtedy Dzień Kominiarza. Pamiętamy o tym, ponieważ zawód ten cieszy...