Podjęcie decyzji o kierunku kształcenia może być naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli w szkole średniej nie mieliśmy ulubionego przedmiotu. Czym w takiej sytuacji kierować się przy wyborze studiów? Poznaj ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych!
W tym artykule:
ToggleJak podjąć decyzję o studiach?
Problemy z podjęciem decyzji o studiach nie są obce wielu absolwentom szkół średnich. Co w takim wypadku radzą specjaliści?
Na początek warto cofnąć się do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie, jakie zajęcia sprawiały nam radość. Może uwielbialiśmy przedstawienia, chodzenie po drzewach lub rysowanie? Będzie to dla nas podpowiedzią, jakie wrodzone predyspozycje i talenty posiadamy, które rozwinięte w umiejętny sposób, mogą stać się źródłem naszego utrzymania.
Całkiem racjonalne będzie też wybranie kierunku studiów, który otwiera przed nami szerokie perspektywy i pozwala zdobyć zawód oceniany jako deficytowy oraz dochodowy. W poniższym zestawieniu postaraliśmy się zebrać propozycje kierunków, które, bez względu na kryteria wyboru, jakie przyjmiemy, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
Zobacz również: Góra Siewierska – ciekawa atrakcja| Praca w Sosnowcu | Dni wolne w 2023 roku
Kierunki studiów dla niezdecydowanych:
#komunikacja wizerunkowa
Studia na tym kierunku łączą w sobie elementy komunikacji społecznej z aspektami psychologicznymi i twórczymi. Nauka skupia się na komunikacji w nietypowym ujęciu, np. na tym, jak wpływają na ludzi symbole oraz różne kształty. Na pewno więc zajęcia będą ciekawe i pozbawione rutyny. A jaka praca czeka nas po uzyskaniu dyplomu? Swoich sił możemy próbować jako rzecznicy prasowi, specjaliści ds. wizerunku, eksperci public relation, pracownicy agencji reklamowych, projektanci plakatów, logotypów i haseł.
#psychologia w biznesie
Absolwenci tego kierunku są przygotowywani przede wszystkim do pracy w działach HR, prowadzenia szkoleń i doradztwa biznesowego. Zawody te uważa się za przyszłościowe, ponieważ przedsiębiorstwa, by się utrzymać i rozwijać, muszą brać pod uwagę zachowania konsumenckie, zasady relacji biznesowych i negocjacji oraz potrzebują wskazówek co do prowadzonych rekrutacji i skutecznego zarządzania zespołem. Naukę psychologii w biznesie powinny wybrać osoby lubiące kontakt z innymi, odznaczające się empatią, komunikatywnością i śmiałością wobec nowoczesnych rozwiązań.
#bezpieczeństwo wewnętrzne lub narodowe
Wszystkim, którzy w dzieciństwie fascynowali się militariami, kierunek ten może przypaść do gustu. Wiedza tu zdobyta przyda się zwłaszcza policjantom, strażnikom granicznym, żołnierzom, ochroniarzom, specjalistom ds. bezpieczeństwa i zarządcom obiektów. Bezpieczeństwo narodowe będzie oscylować wokół tematów związanych z obronnością naszego kraju, natomiast wewnętrzne wokół zasad bezpieczeństwa na imprezach masowych, ochronie osób i mienia.
#inżynieria meblarstwa
Dla wyjątkowo kreatywnych osób inżynieria meblarstwa może okazać się wymarzonym kierunkiem. Podczas studiów uczniowie zdobywają wiedzę na temat wzornictwa i projektowania mebli, a po ich ukończeniu mogą szukać zatrudnienia np. w firmach zajmujących się produkcją tychże elementów.
#twórcze pisanie/copywriting
Do nie tak dawna osoby lubiące pisać mogły szukać zatrudnienia głównie w gazetach bądź stworzyć coś własnego – najlepiej poczytną książkę. Wybić (i utrzymać) mogli się tylko najlepsi. Dziś, kiedy jest tak duże zapotrzebowanie na artykuły internetowe, posty i reklamy o różnym stopniu jakości, droga do zarabianie na pisaniu staje się otwarta przed szerszą grupą znawców języka. Copywriting i kultura tekstu jako kierunki studiów mogą im znacznie ułatwić znalezienie bardziej ambitnej i dobrze płatnej posady.
#zarządzanie projektami społecznymi
Zarządzanie projektami społecznymi ma związek z politologią. Studenci, wybierając ten kierunek, uczyć się będą rozpoznawania problemów w społeczeństwach różnych miejscowości oraz sposobów na ich rozwiązanie. Zdobędą też umiejętności pozwalające im tworzyć projekty i przedsięwzięcia aktywizujące obywateli. Na tak wyszkolonych magistrów praca czeka głównie w administracji publicznej.
#sport
Nie każdy stworzony jest do pracy z ludźmi, czy do kreowania nowych idei. Dla wielu z nas to wychowanie fizyczne było najważniejszym przedmiotem w szkole. Czy studia związane z jakąś dyscypliną dają realną szansę na zatrudnienie? Wybierając AWF na kierunku sportowym, otwieramy przed sobą możliwość zostania trenerem, trenerem przygotowania mentalnego lub motorycznego, a ci nie narzekają ani na stawki, ani na problemy ze znalezieniem pracy.
#marketing i sprzedaż
Kiedyś na reklamy mogliśmy natknąć się w gazetach i telewizji, dziś towarzyszą nam one nieustannie, gdy tylko zajrzymy do Internetu. Z tego względu popyt na usługi ds. marketingu internetowego, e-commerce i specjalistów aktywnie pozyskujących klientów wciąż rośnie. Studenci po ukończeniu tego kierunku mogą również objąć stanowisko w agencjach reklamowych, agencjach PR czy jako specjaliści ds. social mediów. Niektórzy absolwenci uzyskaną przez siebie wiedzę wykorzystują na własne potrzeby, tworząc biznes i umiejętnie go promując.
Podobne tematy
Brak matury? Wybierz szkołę policealną!
Brak matury nie musi oznaczać kresu marzeń o solidnym wykształceniu. Istnieje wiele ścieżek edukacyjnych, które umożliwiają zdobycie cennego zawodu bez...
Na czym polega egzamin poprawkowy? Jak napisać podanie?
Egzamin poprawkowy to istotny etap w życiu każdego ucznia czy studenta. To szansa na naprawienie niedostatecznych wyników z poprzednich prób,...
Akademia a uniwersytet – czym to się różni?
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm ważnym instytucjom edukacyjnym: akademii i uniwersytetowi. Oba miejsca oferują wysoką jakość kształcenia, ale istnieją...
Studia za granicą – wymagania, wady i zalety
Dla wielu młodych ludzi studia zagraniczne są okazją do poszerzenia horyzontów, poznania nowych kultur czy nawiązania międzynarodowych znajomości. Jakie jeszcze...
Kolokwium, dziekanat i inne ważne terminy na studiach
Dla studentów pierwszego roku wszystko jest jeszcze nieznane i budzi pewne obawy. Spotykają się też z pojęciami, które brzmią obco...
Erasmus+: Co to jest? Dla kogo?
Erasmus+ to unijny program, który organizuje wyjazdy studentów w celu kształcenia i szkolenia zawodowego, wszystko w ramach wspólnoty europejskiej. Dowiedzmy...