Podjęcie decyzji o kierunku kształcenia może być naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli w szkole średniej nie mieliśmy ulubionego przedmiotu. Czym w takiej sytuacji kierować się przy wyborze studiów? Poznaj ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych!

Jak podjąć decyzję o studiach?

Problemy z podjęciem decyzji o studiach nie są obce wielu absolwentom szkół średnich. Co w takim wypadku radzą specjaliści? 

Na początek warto cofnąć się do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie, jakie zajęcia sprawiały nam radość. Może uwielbialiśmy przedstawienia, chodzenie po drzewach lub rysowanie? Będzie to dla nas podpowiedzią, jakie wrodzone predyspozycje i talenty posiadamy, które rozwinięte w umiejętny sposób, mogą stać się źródłem naszego utrzymania. 

Całkiem racjonalne będzie też wybranie kierunku studiów, który otwiera przed nami szerokie perspektywy i pozwala zdobyć zawód oceniany jako deficytowy oraz dochodowy. W poniższym zestawieniu postaraliśmy się zebrać propozycje kierunków, które, bez względu na kryteria wyboru, jakie przyjmiemy, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Zobacz również: Góra Siewierska – ciekawa atrakcja| Praca w Sosnowcu | Dni wolne w 2023 roku

Kierunki studiów dla niezdecydowanych:

#komunikacja wizerunkowa

Studia na tym kierunku łączą w sobie elementy komunikacji społecznej z aspektami psychologicznymi i twórczymi. Nauka skupia się na komunikacji w nietypowym ujęciu, np. na tym, jak wpływają na ludzi symbole oraz różne kształty. Na pewno więc zajęcia będą ciekawe i pozbawione rutyny. A jaka praca czeka nas po uzyskaniu dyplomu? Swoich sił możemy próbować jako rzecznicy prasowi, specjaliści ds. wizerunku, eksperci public relation, pracownicy agencji reklamowych, projektanci plakatów, logotypów i haseł. 

#psychologia w biznesie

Absolwenci tego kierunku są przygotowywani przede wszystkim do pracy w działach HR, prowadzenia szkoleń i doradztwa biznesowego. Zawody te uważa się za przyszłościowe, ponieważ przedsiębiorstwa, by się utrzymać i rozwijać, muszą brać pod uwagę zachowania konsumenckie, zasady relacji biznesowych i negocjacji oraz potrzebują wskazówek co do prowadzonych rekrutacji i skutecznego zarządzania zespołem. Naukę psychologii w biznesie powinny wybrać osoby lubiące kontakt z innymi, odznaczające się empatią, komunikatywnością i śmiałością wobec nowoczesnych rozwiązań. 

#bezpieczeństwo wewnętrzne lub narodowe

Wszystkim, którzy w dzieciństwie fascynowali się militariami, kierunek ten może przypaść do gustu. Wiedza tu zdobyta przyda się zwłaszcza policjantom, strażnikom granicznym, żołnierzom, ochroniarzom, specjalistom ds. bezpieczeństwa i zarządcom obiektów. Bezpieczeństwo narodowe będzie oscylować wokół tematów związanych z obronnością naszego kraju, natomiast wewnętrzne wokół zasad bezpieczeństwa na imprezach masowych, ochronie osób i mienia. 

#inżynieria meblarstwa

Dla wyjątkowo kreatywnych osób inżynieria meblarstwa może okazać się wymarzonym kierunkiem. Podczas studiów uczniowie zdobywają wiedzę na temat wzornictwa i projektowania mebli, a po ich ukończeniu mogą szukać zatrudnienia np. w firmach zajmujących się produkcją tychże elementów. 

#twórcze pisanie/copywriting

Do nie tak dawna osoby lubiące pisać mogły szukać zatrudnienia głównie w gazetach bądź stworzyć coś własnego – najlepiej poczytną książkę. Wybić (i utrzymać) mogli się tylko najlepsi. Dziś, kiedy jest tak duże zapotrzebowanie na artykuły internetowe, posty i reklamy o różnym stopniu jakości, droga do zarabianie na pisaniu staje się otwarta przed szerszą grupą znawców języka. Copywriting i kultura tekstu jako kierunki studiów mogą im znacznie ułatwić znalezienie bardziej ambitnej i dobrze płatnej posady.

#zarządzanie projektami społecznymi

Zarządzanie projektami społecznymi ma związek z politologią. Studenci, wybierając ten kierunek, uczyć się będą rozpoznawania problemów w społeczeństwach różnych miejscowości oraz sposobów na ich rozwiązanie. Zdobędą też umiejętności pozwalające im tworzyć projekty i przedsięwzięcia aktywizujące obywateli. Na tak wyszkolonych magistrów praca czeka głównie w administracji publicznej. 

#sport

Nie każdy stworzony jest do pracy z ludźmi, czy do kreowania nowych idei. Dla wielu z nas to wychowanie fizyczne było najważniejszym przedmiotem w szkole. Czy studia związane z jakąś dyscypliną dają realną szansę na zatrudnienie? Wybierając AWF na kierunku sportowym, otwieramy przed sobą możliwość zostania trenerem, trenerem przygotowania mentalnego lub motorycznego, a ci nie narzekają ani na stawki, ani na problemy ze znalezieniem pracy. 

#marketing i sprzedaż

Kiedyś na reklamy mogliśmy natknąć się w gazetach i telewizji, dziś towarzyszą nam one nieustannie, gdy tylko zajrzymy do Internetu. Z tego względu popyt na usługi ds. marketingu internetowego, e-commerce i specjalistów aktywnie pozyskujących klientów wciąż rośnie. Studenci po ukończeniu tego kierunku mogą również objąć stanowisko w agencjach reklamowych, agencjach PR czy jako specjaliści ds. social mediów. Niektórzy absolwenci uzyskaną przez siebie wiedzę wykorzystują na własne potrzeby, tworząc biznes i umiejętnie go promując. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dni wolne 2023 Poprzedni artykuł Dni wolne 2023 – kiedy wziąć urlop?
uniwersytet trzeciego wieku Następny artykuł Jak działa uniwersytet trzeciego wieku? Czy warto?