Atrakcją dla dzieci, z którą warto się zapoznać, jest niewątpliwie Góra Siewierska. Co możemy zobaczyć z jej wierzchołka, jak tu dojechać i jak miejsce wypada w połączeniu z innymi ciekawymi punktami turystycznymi? Sprawdźmy to!

dziecilubiaslaskie.pl

Wieża widokowa na Górze Siewierskiej

Góra Siewierska znajduje się na terenie powiatu będzińskiego. Jej najważniejszy punkt, czyli wieża widokowa położona jest zaś przy ulicy Złotej. Co możemy stąd zobaczyć?

Po wejściu na platformę umieszczoną na wysokości 14 metrów mamy szansę ujrzeć nie tylko sporą część Zagłębia i Śląska, ale przy dobrej pogodzie czekają na nas również widoki na Małopolskę, Beskidy i Tatry! Wśród bliższych, godnych uwagi obiektów znajduje się natomiast elektrownia Łagisza w Będzinie, Góra Dorotka i tutejsze blokowiska. Ale nie tylko – z wieży widokowej możemy także dostrzec Elektrownię Jaworzno, Hutę Katowice (znaną dziś jako ArcelorMittal Poland), siedzibę Wydziału Nauk o Ziemii Uniwersytetu Śląskiego oraz charakterystyczny Stadion Śląski czy Gminny Ośrodek Kultury w Psarach. 

Góra Siewierska słynie zresztą nie tylko z widoków, ale jest też doskonałym miejscem na pierwsze próby samodzielnych przelotów lotnią i paralotnią, oczywiście pod czujnym okiem instruktorów. 

Źródło: UG Psary, Starostwo Powiatowe Będzin

Najważniejsze informacje dotyczące zwiedzania

Wspomniana wieża widokowa jest częścią Centrum Edukacji Ekologicznej, w związku z czym godziny jej otwarcia są kontrolowane przez tę instytucję. Można więc ją odwiedzać od 1 kwietnia do 30 września w godzinach między 8 a 21 oraz od 1 października do 31 marca w godzinach od 9 do 17

Ważną informacją dla turystów jest to, że park jest ogrodzony i monitorowany przez 28 kamer. Taka ścisła kontrola pozwala nie wpuszczać tutaj osób mających nieprzyjazne zamiary, zwłaszcza w godzinach nocnych, kiedy furtki i bramy są zamykane. 

Miejsce przygotowano z myślą o odpoczynku i wygodzie osób odwiedzających, dlatego dostępne są tu liczne ławki i stoły, kosze na śmieci i na psie odchody, toalety oraz stojaki na rowery. Na miejsce można dojechać samochodem i zaparkować go na sporym placu umiejscowionym przy ulicy Złotej.

Górę przystosowano również dla potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się – na sam szczyt wieży mogą one wjechać schodołazem, choć takie życzenie trzeba zgłosić wcześniej. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. 

Zobacz również: Praca | Informacje z regionu | Edukacja | Atrakcje turystyczne

Jak dojechać do Centrum Edukacji Ekologicznej?

Jeśli nie należymy do tutejszych mieszkańców, możemy mieć pewien problem z odnalezieniem drogi na Górę Siewierską. Najłatwiej jest trafić w to miejsce, obierając drogę krajową numer 86 w kierunku od Katowic do Siewierza i Częstochowy, a następnie skręcić w drogę wojewódzką nr 913, która doprowadziłaby nas do portu lotniczego w Pyrzowicach. Kiedy miniemy miejscowość Strzyżowice, musimy skręcić w prawo w ulicę Kościuszki, która poprowadzi nas w stronę punktu docelowego, czyli ulicy Złotej. 

Warto zaznaczyć, że okolica spodoba się zwłaszcza rodzinom z mniejszymi dziećmi, ponieważ przygotowano tu ciekawy plac zabaw. Charakteryzuje się on bezpieczną nawierzchnią, kilkoma niewielkimi pagórkami, huśtawką gniazdową, karuzelą, tyrolką, tablicami aktywności, wirem wodnym oraz urządzeniami do pomiaru wiatru i do zabawy z dźwiękiem. Umieszczone na tablicach kody QR odsyłają nas do stron z informacjami dodatkowymi. Wszystkie napisy mają również wersję brajlowską przygotowaną z myślą o niewidomych. 

Atrakcje w okolicy

Wybierając się na Górę Siewierską, możemy mieć gdzieś z tyłu głowy inne atrakcje, z których moglibyśmy przy okazji skorzystać. Taki plan zapasowy przyda się, zwłaszcza jeśli pogoda się popsuje lub gdy zwyczajnie będziemy chcieli zmienić otoczenie. 

Do najczęściej polecanych atrakcji znajdujących się w zasięgu kilkunastu kilometrów możemy zaliczyć:

  • Jezioro Kozłowa Góra (9 kilometrów od Góry Siewierskiej),
  • Zamek w Będzinie (10 km),
  • Klub Muzyczny Latawiec (10 km),
  • Jezioro Pogoria IV zwane też Kuźnicą Warężyńską (10 km),
  • Kąpielisko nad Zalewem Chechło-Nakła (10 kim),
  • Park Syberka w Będzinie,
  • Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *