Górny Śląsk oraz liczne jego atrakcje są coraz chętniej wybierane przez turystów. Szukają oni tutaj nowych wrażeń, unikając jednocześnie tłumów, które zdarzają się często w innych najpopularniejszych miejscach Polski. Zatem, co warto zobaczyć na Śląsku? Przyjrzyjmy się 10 sprawdzonym propozycjom, również tym na niepogodę!
W tym artykule:
ToggleZwiedzanie kopalni Guido
Ponieważ znajdujemy się w regionie, które kojarzy się głównie z kopalniami, grzechem byłoby nie przyjrzeć się choć jednej z nich. Jest to możliwe w nieczynnej już, za to udostępnionej do zwiedzania kopalni Guido, znajdującej się w Zabrzu.
Trasa zwiedzania wiedzie od najstarszej części kompleksu osadzonego 170 metrów pod powierzchnią ziemi. Możemy przyjrzeć się tutaj, z jakich narzędzi korzystali górnicy na początku XX wieku. Następnym przystankiem jest zachowana w pierwotnej formie stajnia oraz kaplica świętej Barbary. Najwięcej emocji wzbudza jednak pokaz pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną.
Leśny Park Niespodzianek
Górny Śląsk i okolice zapewniają też wiele atrakcji skierowanych do miłośników przyrody. Jedną z nich jest Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Możemy tutaj spotkać swobodnie
przechadzające się muflony i daniele oraz wiele zwierząt znajdujących się za ogrodzeniem, żyjących tam w warunkach zbliżonych do naturalnych. Są to między innymi sarny i jelenie, żbiki, szopy pracze oraz majestatyczne żubry. Na terenie parku znajduje się również sokolarnia i sowiarnia. Warto tam zajrzeć i zobaczyć szereg wspaniałych okazów ptaków drapieżnych. Niektóre o określonych godzinach dają również popis lotów. Co ważne, atrakcja jest dostępna przez cały rok.
Zamek w Będzinie
Dla wielbicieli historii i zabytków szczególnie ciekawym miejscem może okazać się Zamek w Będzinie. Został on wzniesiony na sporym wzniesieniu, a z jego murów roztacza się widok na dolinę Przemszy. Zamek miał funkcję obronną i wybudowano go z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Turyści mogą tu zwiedzić oddział Muzeum Zagłębia oraz wejść na basztę, by podziwiać roztaczające się z niej widoki.
Więcej o zamku i atrakcjach z nim związanych możesz przeczytać tutaj: Zwiedzanie zamku w Będzinie.
Kolorowe Jeziorka koło Bibieli
Górny Śląsk to także obszary bardzo malownicze, które kuszą zaskakującymi zjawiskami. Jednym z nich jest teren umiejscowiony w Lasach Lublinieckich, czyli największym kompleksie leśnym w województwie. Kolorowe Jeziorka, o których mowa, znajdują się na terenie zalanej kopalni rud żelaza oraz cynku. Są to tak naprawdę zalewiska przybierające czerwoną, pomarańczową, różową i turkusową barwę w wyniku nagromadzonego w glebie tlenku żelaza. To, którym kolorem nas oczarują, zależy od pogody i innych czynników. Pewne jest zawsze to, że kolory będą tego dnia niepowtarzalne.
Pustynia Błędowska
Pustynię Błędowską warto odwiedzić, chociażby z uwagi na fakt, że jest to teren występowania piasków śródlądowych, który nie ma sobie równych w całej Europie, jeśli chodzi o wielkość powierzchni. Na tym obszarze znajduje się kilka punktów widokowych. Z najstarszego i najbardziej popularnego tj. Góry Czubatki, można podziwiać przepiękne zachody Słońca. Jest to też dobry punkt wypadowy do zwiedzenia reszty „Polskiej Sahary”.
Góra Żar
Śląsk to również góry – Beskid Mały, Śląski i Żywiecki. W tym ostatnim największą popularnością cieszy się Góra Żar. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zgromadzono tu liczne atrakcje, takie jak wybudowana we wnętrzu góry elektrownia szczytowo-pompowa, kolej linowo-towarowa, park linowy, trasy downhillowe dla rowerzystów i oczywiście przepiękne widoki. Głównym powodem do przyjazdu dla wielu są loty szybowcami i paralotniami. Nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami takich atrakcji, samo przyglądanie się im, może przynieść nam dużo radości.
Zamek Książąt Pszczyńskich w Pszczynie
Osoby interesujące się architekturą będą z pewnością zachwycone możliwością zwiedzenia pałacu uważanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jest to pełna klasy arystokratyczna rezydencja, którą zamieszkiwali m.in. książęta von Pless. Budynki oraz ich wyposażenie zachowały się w doskonałym stanie do naszych czasów, ponieważ nie zostały naruszone w żadnej z wojen. Piękny park i zagroda żubrów pozwalają przyjemnie spędzić w tym miejscu cały dzień.
Nie przegap: Wycinka drzew Piaseczno – bezpiecznie, przyjaźnie dla środowiska i profesjonalnie
Nikiszowiec w Katowicach
Atrakcje Katowic są bardzo liczne, ale jeśli chcemy poczuć ducha dawnego Śląska, koniecznie musimy zajrzeć do tej starej dzielnicy o nazwie Nikiszowiec, która kiedyś pełniła funkcję koloni robotniczej. Domy z czerwonej cegły, posiadające czerwone wykusze okienne i wiele interesujących detali zostały zaprojektowane przez Zillmannów.
Tyskie Browarium
A co zrobić, jeśli zaskoczy nas niepogoda? Bardzo przyjemnie możemy spędzić czas w Muzeum Browarnictwa w Tychach. Zgromadzone tu eksponaty przybliżą nam sztukę warzenia i serwowania piwa oraz historię Tyskich Browarów Książęcych. Pobyt umilą nam nowoczesne prezentacje i możliwość degustacji.
Park Śląski
Trudno byłoby na tej liście nie wymienić Parku Śląskiego, który jest jednocześnie największym parkiem miejskim w Polsce. Na jego terenie zwiedzić warto także najstarsze i największe w kraju planetarium czy bawić się w nowo oddanym wesołym miasteczku. Na pewno nie będziemy się tu nudzić!
One thought on “Co warto zobaczyć na Śląsku? Poznaj 10 najchętniej odwiedzanych miejsc!”
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Podobne tematy
ZOO Śląskie – kiedy odwiedzić, co warto zobaczyć?
ZOO Śląskie to jeden z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Polsce, który od lat przyciąga rzesze odwiedzających z całego...
Nikiszowiec – na Szlaku Zabytków Techniki
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to dla wielu turystów nie lada gratka. Przemysłowa historia tego terenu może zaskoczyć niezwykłym klimatem...
Brama Cukermana w Będzinie – śladami będzińskich Żydów
Brama Cukermana to dom modlitwy z naściennymi żydowskimi freskami. Obiekt ten wciąż wzbudza wiele emocji, ponieważ wiąże się z tragiczną...
Góra Św Doroty „Dorotka” – jaką historię skrywa?
Góra św. Doroty jest charakterystycznym wzniesieniem w Będzinie, które miejscowi mieszkańcy chętnie wybierają na cel swoich spacerów. Co wiemy o...
Kolorowe jeziorka koło Bibieli – co warto zobaczyć na Śląsku?
Kolorowe Jeziorka koło Bibieli to miejsce jeszcze niezbyt rozpromowane przez turystyczne przewodniki, ale zdecydowanie godne naszej uwagi. Jak powstały, jak...
Góra Siewierska – ciekawa atrakcja dla dzieci i nie tylko.
Atrakcją dla dzieci, z którą warto się zapoznać, jest niewątpliwie Góra Siewierska. Co możemy zobaczyć z jej wierzchołka, jak tu...
Nikiszowiec to jest prawdziwy hit Katowic. Uwielbiam tam wracać i zaglądam za każdym razem, gdy jestem w mieście. Miejsce jest magiczne teraz, a jak wspaniale musiało być 100 lat temu, gdy uliczki tętniły życiem.