Serwis informacyjny Będzin

Będzin – informacje z regionu

zamek w bedzinie

Zamek w Będzinie – czy warto odwiedzić? Jak zaplanować zwiedzanie?

Będąc w Będzinie, nie można pominąć wizyty w tutejszym zamku. Ta średniowieczna twierdza wyróżnia się na tle miasta oraz przyciąga swoją surową formą i bardzo dobrą kondycją. Co warto zobaczyć w Zamku Będzińskim? Jak zaplanować zwiedzanie, aby nic nie umknęło naszej uwadze? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Zamek królewski w Będzinie

Zamek Będziński – co warto zobaczyć?

Zamek Będziński został wzniesiony w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego i pełnił funkcję obronną, co widać już na pierwszy rzut oka. Uwagę przykuwają bowiem grube mury z kamienia i cegły oraz warowny charakter twierdzy. Ten utrzymany w gotyckim stylu zamek składa się z cylindrycznej wieży o średnicy 10,7 m, pięciokondygnacyjnej wieży na planie zbliżonym do kwadratu, budynku mieszkalnego o czterech kondygnacjach, dziedzińca oraz murów. Dawniej do zamku przynależał również tzw. zamek dolny z dodatkowym murem obronnym, basztą i bramą. Dzisiaj jednak można go oglądać jedynie w formie resztek fundamentów.

Muzeum Zagłębia – oddział na Zamku Będzińskim

Oddział Muzeum Zagłębia na Zamku Będzińskim oferuje zwiedzanie zamku wraz z wieżą,  zrewitalizowanego Wzgórza Zamkowego oraz Podziemi Będzińskich. Aby dokładnie poznać historię twierdzy, warto zakupić bilet z przewodnikiem, który oprowadzi i opowie najciekawsze i najważniejsze historie z życia zamku. Poza tym, oprócz komnat, w muzeum można obejrzeć również bogatą kolekcję daw­nej bro­ni bia­łej, mio­ta­ją­cej, pal­nej i uzbrojenia och­ron­nego. Zbiór należy do wystawy stałej, jednak przewidziane jest również zwiedzanie wystaw czasowych. Aktualne informacje na ich temat można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Cennik, godziny zwiedzania, a nawet wirtualny spacer po zamku można znaleźć na stronie Muzeum: muzeumzaglebia.pl.

Góra Zamkowa

góra zamkowa będzin
Góra Zamkowa, źródło: YouTube

Decydując się na zwiedzanie kompleksu, koniecznie należy wybrać się na spacer po Górze Zamkowej. Góra Zamkowa to obszar o powierzchni 6,7 ha, który obejmuje wzgórze wraz z zamkiem i parkiem. Park jest jednak nieco młodszy niż sama twierdza. Został bowiem założony przez Jana Gręborskiego w 1801 roku i odnowiony w okresie XX-lecia międzywojennego (utworzono wówczas park miejski z bramą wejściową). W parku można spotkać wiele popularnych gatunków drzew liściastych, np. graby, buki, klony, lipy, dęby i kasztanowce. Co ciekawe, pod Górą Zamkową istnieją podziemia o licznych walorach zarówno geologicznych, jak i przyrodniczych, które również są udostępnione do zwiedzania.

schodki w parku na górze zamkowej będzin
Schodki w parku na Górze Zamkowej; źródło: YouTube

Podziemia Będzińskie

Będąc w zamku, warto również zajrzeć do Podziemi Będzińskich, o których była mowa wcześniej. Podziemia to dawny schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, budowany od 1943 roku dla niemieckiej ludności cywilnej. Podziemna trasa turystyczna pod Wzgórzem Zamkowym obejmuje ekspozycję „Tropiciele historii Podziemi Będzińskich”, poświęconą najdawniejszej historii miasta oraz czasom niemieckiej okupacji. Spacer po podziemiach pozwala zapoznać się z historią ich powstania, odkryć, jak najprawdopodobniej wyglądała praca więźniów podczas budowy schronu oraz zdobyć wiedzę na temat geologicznej przeszłości miasta. Na szczególną uwagę zasługuje uskok będziński, a także żelazna siekierka ukryta w jednej ze ścian oraz wyryty napis: „SL1944″.

Dlaczego warto odwiedzić Zamek w Będzinie?

Wizyta w Zamku Będzińskim to cenna lekcja historii i gwarancja miło spędzonego czasu. Będąc w okolicy, warto wybrać się na zwiedzanie twierdzy i to z wielu powodów:

• atrakcje dla dorosłych i dla dzieci – kompleks jest dostosowany do osób w każdym wieku; dorośli i młodzież mogą cieszyć się odkrywaniem historii miasta i zamku, natomiast najmłodsi turyści mają do dyspozycji np. plac zabaw, który znajduje się na terenie parku;
  • cenny zabytek – Zamek Będziński jest świetnie zachowany; zwiedzając jego mury, możemy odkryć, jak żyli ludzie z czasów powstania warowni; zamek to swoisty wehikuł czasu, który pozwala na chwilę przenieść się do odległego o setki lat średniowiecza;
  • walor edukacyjny – zwiedzanie zamku i słuchanie opowieści przewodnika da nam zdecydowanie więcej niż zwykły podręcznik do historii; naoczne i namacalne poznawanie przeszłości twierdzy jest nie tylko ciekawsze, ale także pozwala zapamiętać dużo więcej faktów;
  • walor przyrodniczy – na terenie parku rośnie wiele gatunków drzew liściastych; można spotkać tu graby, buki, jesiony, jawory, klony, lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, robinię akacjową i kasztanowce zwyczajne; poza tym, w parku występują tzw. siedliska grądowe, czyli wielogatunkowe i wielowarstwowe obszary zieleni; park jest także domem dla wielu gatunków ptaków;
  • wiele atrakcji w jednym miejscu – Zamek Będziński, park, Góra Zamkowa, Podziemia Będzińskie – chcąc odwiedzić każde z tych miejsc, trzeba zarezerwować sobie cały dzień; nieczęsto zdarza się, aby jeden kompleks zapewniał aż tyle atrakcji w jednym miejscu;
  • lokalizacja – Zamek Będziński leży w sąsiedztwie wielu innych ciekawych atrakcji miasta; nieopodal znajduje się m.in. Góra Św. Doroty i Las Grodzieński; na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie te miejsca są połączone turystycznym Szlakiem Husarii Polskiej, co ułatwia zwiedzanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.