Będzin to malownicze miasto leżące w południowej części Polski. Choć niepozorne, co roku przyciąga wielu turystów spragnionych odpoczynku z dala od zgiełku i tłoku. Co warto zobaczyć w Będzinie? Jakie atrakcje turystyczne skrywa to miasto? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

będzin z lotu ptaka
Będzin z lotu ptaka, źródło: YouTube

Gdzie leży Będzin na mapie?

Będzin to miasto w południowej Polsce, należące do województwa śląskiego i wchodzące w skład powiatu będzińskiego. Miasto leży w Zagłębiu Dąbrowskim na Wyżynie Śląskiej nad Czarną Przemszą i Brynicą. Będzin położony jest w odległości 12 km od stolicy województwa śląskiego – Katowic, 5 km od Sosnowca i 4 km od Dąbrowy Górniczej. Oprócz tego, w sąsiedztwie miasta znajdują się miejscowości, takie jak Czeladź, Wojkowice, Sławków i Siewierz. 

Będzińskie zabytki

Na terenie Będzina znajduje się ponad 80 zabytkowych obiektów. Co to oznacza? Że wybierając się tam na wycieczkę, z pewnością nie grozi nam nuda. Zamek, mury obronne, kościoły, kamienice, cmentarze – to tylko kilka z wielu atrakcji, które musi zobaczyć każdy turysta odwiedzający Będzin.

Zamek królewski w Będzinie

Flagowym obiektem Będzina, który trzeba zobaczyć, jest oczywiście Zamek w Będzinie. Budowla została wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego i pełniła funkcję warowni obronnej. O­bec­nie mieś­ci się tu­taj odd­ział Mu­ze­um Za­głę­bia z bo­ga­tą ko­lek­cją daw­nej bro­ni bia­łej, mio­ta­ją­cej, pal­nej i uzbrojenia och­ron­nego. Zamek został starannie odrestaurowany. Budzi zachwyt turystów swoją surową – acz piękną formą i zdziwienie nietypową lokalizacją. Twierdza znajduje się bowiem tuż przy ulicy, w sąsiedztwie kamienic i blokowisk. Dzięki temu wyróżnia się na tle miasta i zwraca na siebie uwagę przechodniów.

Pałac Mieroszewskich

Będąc w Będzinie, nie można przejść obojętnie także obok pięknego Pałacu Mieroszewskich, nazywanego również Pałacem Gzichowskim. Wybudował go w 1702 roku nestor rodu – Kazimierz Mieroszewski. Pałac był wzorowany na budowlach francuskich i jest utrzymany w stylu barokowo-klasycystycznym. Przed pałacem znajduje się rozległy podjazd prowadzący do wejścia głównego, a od strony zachodniej stary park z początku XVIII w z zachowanymi kamiennymi rzeźbami Bachusa i Flory wykonanymi przez Jerzego Leonarda Webera w 1718 roku. Co ciekawe, w parku nadal rosną drzewa liczące obecnie ponad 150 lat.

Przeczytaj też: Skąd się wzięła nazwa miasta Będzin? | Elektrownia Łagisza Będzin

Elektrownia Łagisza

Będzin może pochwalić się nie tylko wielowiekowymi zabytkami, ale również nowoczesną elektrownią. Elektrownia Łagisza – bo o niej tutaj mowa – powstała w latach 1960-1970. Obecnie jest źródłem ciepła dostarczanego do ponad 260 węzłów ciepłowniczych, co daje możliwość podłączenia prawie 20 tysięcy mieszkań w Będzinie i Dąbrowie Górniczej, z możliwością podłączenia także części Sosnowca. Elektrownia jest własnością spółki TAURON. Na uwagę zasługuje fakt, że w 2009 roku uruchomiono w niej pierwszy na świecie blok energetyczny z kotłem fluidalnym przepływowym na parametry nadkrytyczne, a zainstalowany kocioł jest pod względem rozmiarów największym tego typu urządzeniem na świecie.

Pomniki przyrody i obiekty krajobrazowe

Będzin to nie tylko mury i budowle. Miasto wyróżnia się także niepowtarzalnym krajobrazem. Znajdują się tu bowiem rozległe lasy, parki i łąki, będące domem dla fauny i flory niewystępującej nigdzie indziej. Na terenie miasta rosną aż 94 drzewa uznane za pomniki przyrody oraz 18 gatunków drzew i krzewów objętych ochroną.

Góra św. Doroty – Dorotka

Każdy turysta musi wejść na Górę Świętej Doroty, zwanej potocznie Dorotką. Wzgórze stanowi bowiem doskonały punkt widokowy o wysokich walorach krajobrazowych. Jest pokryte niskimi krzewami i murawą kserotermiczną (ekosystem przejściowy pomiędzy łąką a lasem). W drzewostanie dominują z kolei brzozy, buki, dęby, jesiony i klony. Część wzgórza oraz jego okolice objęte są ochroną. Na Dorotkę prowadzi turystyczny (czerwony) Szlak Husarii Polskiej. Przez wzgórze przechodzi też europejski szlak Via Regia, czyli tzw. droga królewska.

Las Grodziecki

myszolow w bedzinie
Myszołów – jeden z gatunków ptaków występujących w Lesie Grodzieckim

Las Grodziecki to rozległy kompleks leśny z wilgotnymi łąkami o powierzchni 149,3 ha. Na jego terenie rosną jesiony, jawory, klony, brzozy, dęby, sosny i świerki liczące nawet ponad 100 lat. To jedyna ostoja fauny leśnej w mieście. Spacerując po Lesie Grodzieckim, można spotkać m.in. sarny, lisy, myszołowy i jastrzębie. Przez las przebiega czerwony Szlak Husarii Polskiej (w kierunku Góry Św. Doroty i Zamku Będzińskiego), szlak rowerowy oraz przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. Warto wiedzieć, że Las Grodziecki stanowi jeden z trzech obszarów chronionego krajobrazu na terenie Będzina.

Polecamy: Pozycjonowanie stron www – co to jest?

Park i pałac Ciechanowskich

Obowiązkowym punktem wycieczki po Będzinie jest Park Ciechanowskich, położony w północno-zachodniej części miasta w dzielnicy Grodziec. Park powstał w XIX i został zaprojektowany w stylu angielskim. Na jego terenie znajduje się klasycystyczny pałac wybudowany w latach 40. tego samego wieku przez Jana Ciechanowskiego. Obecnie jest Domem Pomocy Społecznej. W parku można również spotkać 20 drzew uznanych za pomniki przyrody, głównie jesiony, graby, buki i klony. Na szczególną uwagę zasługuje jednak dąb szypułkowy, który mierzy aż 30 metrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *