Góra św. Doroty jest charakterystycznym wzniesieniem w Będzinie, które miejscowi mieszkańcy chętnie wybierają na cel swoich spacerów. Co wiemy o historii wzgórza oraz dostępnych tu atrakcjach turystycznych? Przekonajmy się!
W tym artykule:
Togglestraznicyczasu.pl
Obszar Chronionego Krajobrazu na wzgórzu Doroty
Będzińska „Dorotka” (rzadziej Wzgórze Doroty) nosi jeszcze jeden przydomek – nazywa się ją Złotą Górą. Miano to mogło się wziąć od koloru, jaki przybierają tu na jesień drzewa. Przyrodę na wzgórzu doceniono i objęto Obszarem Chronionego Krajobrazu Wzgórze Doroty. Podziwiać tu możemy wiekowe i majestatyczne dęby, buki, klony oraz wspaniałe brzozy brodawkowate, robinie akacjowe i jesiony.
Kościół Św. Doroty
Wzniesienie jest częściowo zabudowane, głównie po południowo-zachodniej stronie. Natomiast na samym szczycie wzgórza usytuowany jest zabytkowy kościółek pw. św. Doroty z 1635 roku. Kiedy powstawał, góra nosiła jeszcze nazwę wzgórze Przemienienia Pańskiego, a nazwa Dorotka pojawiła się na cześć Doroty Kęckiej, fundatorki świątyni.
Do budowy kościoła użyto cegły i łamanego kamienia, a zaprojektowano go na planie prostokąta z półkolistą absydą od wschodu. Naprzeciwko, po zachodniej stronie wznosi się kwadratowa wieża pełniąca funkcję dzwonnicy, o wysokości 20 metrów. W środku można podziwiać trzy ołtarze: jeden główny Św. Doroty oraz dwa boczne (Przemienienia Pańskiego i koronacji NMP).
Każdego 6 dnia miesiąca w świątyni odbywają się Msze Święte o godzinie 15, które poprzedza Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Polecamy: Jak zadbać o profesjonalne pozycjonowanie strony internetowej?
Grodzisko na Dorotce
Według legend opowiadających o początkach miejscowości, na wzgórzu Dorota istniało grodzisko. W pogańskich czasach miało być ono siedzibą władcy panującego nad krainą leżącą pomiędzy Przemszą a Brynicą. Zgodnie z tymi podaniami, pośrodku grodziska stała świątynia, gdzie usługiwały białe kapłanki pod opieką starca, kapłana. Tutaj też gromadziła się starszyzna na narady oraz lud, ponieważ na wzgórzu znajdowała się także osada mieszkalna oraz wspomniane już pogańskie miejsce kultu. Archeolodzy datują znalezione w 1805 roku wykopaliska na około IV-III wiek p.n.e. Wykopano wtedy ceramikę, wyroby z brązu i inne cenne przedmioty.
Dawne grodzisko, czyli prehistoryczne miejsce obronne, było ubezpieczone sporym wałem, usypane z ziemi i otoczone głęboką fosą. Zapis widniejący w kronice gminy Grodziec z 1934 roku informuje nas, że można spostrzec ślady wału ziemnego otaczającego plac w formie owalnej. Ów plac jest kotliną, szerszą w zachodniej stronie, a węższą we wschodniej. Grodzisko to było w pewnym sensie strażnicą nad całą okolicą, pokrytą gęstymi borami i lasem.
Przeczytaj też: Studia za granicą – czy nadal warto? | Dla kogo jest Erasmus+?
Objawienia na górze Św Doroty
Góra zasłynęła w roku 1865 za sprawą objawienia się Matki Boskiej mieszkańcowi niedalekiego Kamienia (dziś jest to dzielnica Piekar Śląskich). Marcin Kotuła, bohater tych wydarzeń, w podzięce za cudowne uzdrowienie syna powiesił w kaplicy obraz Matki Bożej. Od tamtej pory miejsce to było znane także jako Zagłębiowska Jasna Góra. Biegnie tutaj nawet Szlak Św. Jakuba, który został oznaczony charakterystyczną tabliczką z muszlą.
Góra Św Doroty – informacje praktyczne
Góra Świętej Doroty wznosi się w Będzinie, a dokładniej w dzielnicy Grodziec. Można do niej dojechać ulicą Chopina wprost na parking. Miejsca postojowe są bezpłatne, a tuż obok znajduje się punkt widokowy z widokiem na całą okolicę. Możemy też stąd od razu udać się ścieżką z wytyczonym szlakiem na szczyt, a cała trasa zajmuje zaledwie 5 minut.
Warto zauważyć, że szczyt pokrywa warstwa wapienia, a na wschodnich stokach wzgórza zaczyna się krótka i wąska rynna, uchodząca do doliny pra-Przemszy w Gzichowie. Ciekawostką jest również fakt, że wzgórze osiadło na skutek szkód górniczych.
Ponadto na Górze Świętej Doroty znajduje się bijące u stóp wzgórza źródełko. Według dawnych wierzeń posiadało ono uzdrawiające właściwości (woda miała przywracać niewidomym wzrok).
Przez wzgórze przechodzi także czerwony turystyczny Szlak Husarii Polskiej oraz historyczny szlak handlowy Via Regia (jest on jedną z głównych nitek Drogi Św. Jakuba). Wspomniany szlak pielgrzymkowy św. Jakuba prowadzi aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie według tradycji pochowano Apostoła Jakuba.
Wzgórze dostępne jest przez cały rok i 24 godziny na dobę.
Góra św Doroty Dorotka na mapie
Podobne tematy
ZOO Śląskie – kiedy odwiedzić, co warto zobaczyć?
ZOO Śląskie to jeden z najstarszych i największych ogrodów zoologicznych w Polsce, który od lat przyciąga rzesze odwiedzających z całego...
Nikiszowiec – na Szlaku Zabytków Techniki
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to dla wielu turystów nie lada gratka. Przemysłowa historia tego terenu może zaskoczyć niezwykłym klimatem...
Brama Cukermana w Będzinie – śladami będzińskich Żydów
Brama Cukermana to dom modlitwy z naściennymi żydowskimi freskami. Obiekt ten wciąż wzbudza wiele emocji, ponieważ wiąże się z tragiczną...
Kolorowe jeziorka koło Bibieli – co warto zobaczyć na Śląsku?
Kolorowe Jeziorka koło Bibieli to miejsce jeszcze niezbyt rozpromowane przez turystyczne przewodniki, ale zdecydowanie godne naszej uwagi. Jak powstały, jak...
Góra Siewierska – ciekawa atrakcja dla dzieci i nie tylko.
Atrakcją dla dzieci, z którą warto się zapoznać, jest niewątpliwie Góra Siewierska. Co możemy zobaczyć z jej wierzchołka, jak tu...
Co warto zobaczyć na Śląsku? Poznaj 10 najchętniej odwiedzanych miejsc!
Górny Śląsk oraz liczne jego atrakcje są coraz chętniej wybierane przez turystów. Szukają oni tutaj nowych wrażeń, unikając jednocześnie tłumów,...