Dla wielu młodych ludzi studia zagraniczne są okazją do poszerzenia horyzontów, poznania nowych kultur czy nawiązania międzynarodowych znajomości. Jakie jeszcze są zalety, a jakie wady studiowania za granicą? Dowiemy się tego z poniższego artykułu!
Dlaczego studia za granicą są tak atrakcyjne?
Wybranie uczelni wyższej uważa się za pierwszy krok do rozpoczęcia kariery zawodowej i budowania swojej przyszłości. Za najbardziej pożądane i wartościowe uważa się oczywiście wykształcenie zdobyte za granicą. Dlaczego?
W oczach pracodawców osoby, które zdecydowały się na ten krok, jawią się jako ludzie bardziej odważni, elastyczni, przebojowi i bystrzy a cechy te są bardzo cenne niemal w każdym zawodzie. Podjęcie się nauki w innym kraju umożliwia szybszą naukę samodzielności i niezależności oraz możliwość nawiązania kontaktów międzynarodowych, które mogą być przydatne w pracy zawodowej. Wyzwania, jakie się z tym wiążą, są świetną próbą charakteru młodego człowieka i szansą na jego wzmocnienie.
Do innych zalet studiowania w obcym kraju należy:
- dostęp do kierunków studiów, które nie są jeszcze dostępne w naszym kraju,
- wysoka jakość kształcenia,
- możliwość podszkolenia języka obcego,
- dyplom ukończenia studiów zagranicznych, który jest uważany za bardziej wartościowy niż ten zdobyty w kraju rodzinnym,
- studia magisterskie umożliwiają podjęcie pracy w niemal każdym miejscu na świecie.
Dodajmy, że wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą studiować na dowolnych uczelniach we wszystkich krajach członkowskich.
Przeczytaj też: Kolokwium, sesja i dziekanat – najważniejsze terminy studenckie | Kolorowe jeziorka koło Bibieli
Wady studiowania za granicą
Oczywiście nie wszystkie aspekty studiów za granicą wyglądają tak kolorowo. To rozwiązanie ma też swoje wady, do których można zaliczyć:
- wysokie koszty związane nie tylko z czasem, ale też codziennymi wydatkami na życie, zakwaterowanie i podróże,
- czasochłonna i skomplikowana procedura rekrutacyjna, a także konieczność załatwienia formalności związanych z przeprowadzką do innego kraju,
- rozłąka z rodziną i przyjaciółmi,
- czasami trudna adaptacja do nowej kultury, języka i odmiennego stylu życia.
To, co przeważy w naszym wypadku – czy będą to wady, czy zalety studiowania za granicą, zależy od wielu indywidualnych czynników. Decyzję tę musimy więc dobrze przemyśleć i nie podejmować jej pod wpływem emocji czy nacisku innych.
Studia za granicą za darmo
Niektóre zagraniczne uczelnie nie obciążają swoich studentów wysokimi kosztami, więc podjęcie nauki nie wiąże się z rezygnacją z innych marzeń i planów. Możemy z powodzeniem znaleźć darmowe studia dla Polaków za granicą. Oferują je takie kraje jak Dania, Niemcy, Austria, Norwegia, Finlandia, Czechy, Słowenia, Cypr, Grecja czy Szwecja.
Co więcej, możliwość studiowania na niektórych kierunkach jest uzupełniona o dofinansowanie. Na przykład na Węgrzech państwo dopłaca do czesnego na kierunkach, które nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów.
Studenci mogą ubiegać się także o stypendia, granty, pożyczki i zwolnienia z opłat. W innych krajach, takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Holandia czy Włochy jest możliwość obniżenia kosztów przez zagranicznych studentów lub uzyskania pożyczki studenckiej.
Studia za granicą: wymagania
Większość prestiżowych uczelni zagranicznych ma jeden system, przez który składa się aplikację. W Anglii jest UCAS, w Danii Optagelse, w Holandii Studielink, a w Irlandii CAO.
Uczelnie wyższe z całego świata wymagają dołączenia takich dokumentów aplikacyjnych, jak:
- list motywacyjny,
- referencje od nauczyciela,
- CV,
- wykaz godzin przedmiotowych z liceum,
- eseje,
- świadectwa ocen,
- dodatkowe egzaminy, tj. SAT
Oczywiście najważniejszym dokumentem, jaki respektują uczelnie zagraniczne, jest wynik egzaminu kończącego liceum. Przy czym w większości wypadków możemy aplikować przed uzyskaniem wyników z matury, a po ich otrzymaniu je dosłać. Oprócz tego mamy możliwość zdawać Maturę Międzynarodową IB, która jest przyjmowana we wszystkich krajach europejskich.
Nie można też zapomnieć o dobrej znajomości języka obcego. W przypadku Matury IB samo jej zdanie jest tak naprawdę wystarczającym certyfikatem językowym. Ale rozpocząć studia zagraniczne, możemy także po uzyskaniu innych certyfikatów, takich jak IELTS, TOEFL czy CAE.
Pamiętajmy przy tym, że poznanie języka obcego w sposób biegły będzie nam dane najprawdopodobniej dopiero po dłuższym przebywaniu w danym kraju.
Podobne tematy
Kolokwium, dziekanat i inne ważne terminy na studiach
Dla studentów pierwszego roku wszystko jest jeszcze nieznane i budzi pewne obawy. Spotykają się też z pojęciami, które brzmią obco...
Erasmus+: Co to jest? Dla kogo?
Erasmus+ to unijny program, który organizuje wyjazdy studentów w celu kształcenia i szkolenia zawodowego, wszystko w ramach wspólnoty europejskiej. Dowiedzmy...
Politechnika a uniwersytet – co wybrać?
Wybór odpowiedniej dla siebie uczelni może stanowić dla młodej osoby nie lada dylemat. I nie ma się czemu dziwić –...
Jak działa uniwersytet trzeciego wieku? Czy warto?
Przejście na emeryturę wcale nie musi oznaczać wyłączenia się z życia publicznego. To tak naprawdę świetny czas na przypomnienie sobie...
Ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych
Podjęcie decyzji o kierunku kształcenia może być naprawdę trudne, zwłaszcza jeśli w szkole średniej nie mieliśmy ulubionego przedmiotu. Czym w...
Co się studiuje na Śląsku? Poznaj najchętniej wybierane kierunki i sprawdź, co może się okazać zawodem przyszłości!
Przeglądając najpopularniejsze kierunki studiów na Śląsku, można dojść do wniosku, że królują tu przede wszystkim trzy dziedziny: te związane z...