Przeglądając najpopularniejsze kierunki studiów na Śląsku, można dojść do wniosku, że królują tu przede wszystkim trzy dziedziny: te związane z medycyną, prawem i IT. Czy znajdzie się miejsce także dla innych zainteresowań? Które kierunki mogą nam zapewnić stabilną przyszłość? W tym artykule postaramy się to przeanalizować.
W tym artykule:
ToggleTop 5 najczęściej wybieranych
Przyszli studenci, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych, mogą kierować się popularnością danego kierunku. Dla jednych jest to zachęta do zdobycia wiedzy w tej dziedzinie, dla innych wręcz przeciwnie – celują w coś bardziej niszowego.
Tak czy inaczej warto znać top 5 kierunków studiów w Katowicach, które przedstawia się następująco:
- kierunek lekarski (aż 6119 kandydatów na Śląskim Uniwersytecie Medycznym),
- filologia angielska (2583 chętnych na Uniwersytet Śląski),
- psychologia (1715 kandydatów również na Uniwersytet Śląski),
- kierunek lekarsko dentystyczny (niewiele mniej, bo 1711 zgłoszeń na Śląski Uniwersytet Medyczny),
- prawo (1278 chętnych na Uniwersytet Śląski).
To oczywiście nie wszystko. „Katowicka filmówka”, czyli Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego również cieszy się sporą popularnością, zwłaszcza na kierunkach takich, jak realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii oraz reżyseria.
Jak zwiększyć swoje szanse na wymarzone studia?
Ponieważ wciąż jest więcej chętnych na dany kierunek niż miejsc, trudno się dostać na swoje wymarzone studia. Cieszą się z tego ośrodki akademickie, zdecydowanie mniej maturzyści. Dobrym pomysłem jest więc aplikowanie na kilka różnych kierunków lub uczelnie oddalone od tych pierwszego wyboru.
Na Uniwersytetach obowiązują limity miejsc, więc brane pod uwagę przy wyborze kandydatów są przede wszystkim ich dotychczasowe osiągnięcia w nauce. Może brzmi to banalnie, ale mając tę świadomość, lepiej naprawdę się przyłożyć do nauki w szkole średniej i odpowiednio wybrać przedmioty, które będziemy zdawać na maturze. Nie bez znaczenia są też wszystkie nasze dodatkowe osiągnięcia, np. wysoki wynik na olimpiadzie.
Gdyby jednak liczba punktów, które uzyskaliśmy, okazała się niewystarczająca, zawsze możemy liczyć na nabór uzupełniający.
Kierunki studiów na Śląsku
Jak to mówią, „przezorny zawsze ubezpieczony”. Zgodnie z tą zasadą, dobrze jest zorientować się, jakie inne możliwości mają mieszkańcy Górnego Śląska.
Jeśli chodzi o kierunki studiów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, to warto tu wymienić:
- administrację,
- automatykę i robotykę,
- biznes i administrację,
- architekturę,
- bezpieczeństwo wewnętrzne,
- budownictwo,
- biotechnologię.
- grafikę,
- mechanikę i budowę maszyn,
- mechatronikę,
- informatykę,
- zarządzanie i inżynierię produkcji.
Sprawdzając z kolei kierunki studiów na Politechnice Śląskiej, natkniemy się między innymi na:
- aeronautics and aerospace engineering,
- analitykę biznesową,
- biotechnologię,
- chemię,
- cognitive technologies,
- elektronikę i telekomunikację,
- fizykę techniczną,
- geodezję i kartografię,
- inżynierię biomedyczną, lotniczą i kosmiczną czy materiałową,
- matematykę,
- mechatronikę,
- transport,
- automatykę i robotykę.
Wszystkie te kierunki oraz wiele niewymienionych stworzono z myślą o najbardziej potrzebnych i rozchwytywanych zawodach. A co mówią specjaliści o dalszej przyszłości? Jakie tendencje przewidują?
Przeczytaj też: Politechnika a uniwersytet – czym się różnią i co wybrać? | Co to jest Erasmus+?
Zawody, których wkrótce będzie brakować.
Możemy być niemal pewni, że wciąż rozwijać się będzie zapotrzebowanie na finansistów, bez których nie może obejść się niemal każde małe przedsiębiorstwo, nie mówiąc o większych firmach i korporacjach.
Prawdziwy boom przeżywa również branża IT. Warto jednak wziąć pod uwagę, że także od kandydatów wymaga się coraz więcej. Powinni być nastawieni na nieustanny rozwój, szkolenia i pracę nad miękkimi umiejętnościami, gdyż zawód ten wymaga precyzyjnej komunikacji z zespołem.
Ze względu na zmiany klimatyczne i destrukcyjny wpływ działalności człowieka na przyrodę, jednym z najbardziej przyszłościowych kierunków jest ochrona środowiska. Zatrudnienie po tych studiach bez trudu znajdziemy w biurach projektowych, zakładach komunalnych, różnego rodzaju przedsiębiorstwach, a nawet firmach budowlanych.
Rozwój cywilizacji będzie pogłębiał kolejny problem – złe nawyki żywieniowe i produkcję gorszej jakości jedzenia. Brakować będzie nam więc fachowych dietetyków. Branża ta również prężnie się rozrasta, co potwierdza, że zdrowy styl życia nie jest tylko chwilową modą.
Podsumowanie
Reasumując, kierunki studiów na Śląsku z pewnością są zróżnicowane i dostosowane do obecnego rynku pracy. Jednocześnie, mając świadomość zapotrzebowania i trendów, możemy wybrać dla siebie kierunek, który spełni nasze oczekiwania finansowe i da nam stabilne zatrudnienie.
Podobne tematy
Brak matury? Wybierz szkołę policealną!
Brak matury nie musi oznaczać kresu marzeń o solidnym wykształceniu. Istnieje wiele ścieżek edukacyjnych, które umożliwiają zdobycie cennego zawodu bez...
Na czym polega egzamin poprawkowy? Jak napisać podanie?
Egzamin poprawkowy to istotny etap w życiu każdego ucznia czy studenta. To szansa na naprawienie niedostatecznych wyników z poprzednich prób,...
Akademia a uniwersytet – czym to się różni?
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dwóm ważnym instytucjom edukacyjnym: akademii i uniwersytetowi. Oba miejsca oferują wysoką jakość kształcenia, ale istnieją...
Studia za granicą – wymagania, wady i zalety
Dla wielu młodych ludzi studia zagraniczne są okazją do poszerzenia horyzontów, poznania nowych kultur czy nawiązania międzynarodowych znajomości. Jakie jeszcze...
Kolokwium, dziekanat i inne ważne terminy na studiach
Dla studentów pierwszego roku wszystko jest jeszcze nieznane i budzi pewne obawy. Spotykają się też z pojęciami, które brzmią obco...
Erasmus+: Co to jest? Dla kogo?
Erasmus+ to unijny program, który organizuje wyjazdy studentów w celu kształcenia i szkolenia zawodowego, wszystko w ramach wspólnoty europejskiej. Dowiedzmy...